Mám nárok na alimenty?

Každá svobodná matka čelí náročné finanční situaci a je nutné pamatovat na všechny zdroje, na které má nárok, a to včetně alimentů. Podle zákona má otec dítěte vyživovací povinnost, dokud dítě nedosáhne věku, kdy je schopné se živit samo. Na téhle povinnosti nic nemění na tom, že jsou rodiče nesezdaní či rozvedení. Základ je, že matka samoživitelka má otce uvedeného v rodném listu. V nejlepším případě je možné se s partnerem na výši alimentů dohodnout. V opačném případě je nutné obrátit se na soud. Výše alimentů není nikde daná a je posuzovaná případ od případu.
Pokud máte dohodu s partnerem o placení výživného nebo je mu určené soudem a neplatí ho, řešte situaci co nejdřív! Pokud zjistíte, že komunikace s Vaším partnerem není možná, podejte na policii podat trestní oznámení. Pro dané potřebujete občanský průkaz, rodný list dítěte, případně doklad o rozvodu, doklad o svěření dítěte do péče nebo rozsudek o výši výživného. Pokud policie dotyčného dohledá, pozve ho k výslechu a pokud je prokázáno, že neplní svou povinnost, je na něj ze strany státního žalobce podána žaloba. Jen pro představu v celé České republice dluží neplatiči alimentů na 13 miliard korun. Neplacení alimentů je pokládáno za trestný čin a v roce 2016 sedělo v českých věznicích až 1 300 vězňů za neplnění vyživovací povinnosti.
Zároveň nezapomínejte, že nárok na výživné máte i vy, nejen vaše dítě. Svoje nároky můžete uplatnit ještě před porodem, a to i v případě, že vás partner otcovství popírá. V každém případě s uplatněním nároku na vyživovací povinnost příliš dlouho nečekejte, musí to být maximálně do tří let od narození dítěte, jinak je nárok promlčený.

Nenašli jste odpověď na to, co vás zajímá? Neváhejte nás kontaktovat na e-mailu info@klubsvobodnychmatek.cz nebo na FB https://www.facebook.com/klubsvobodnychmatek/

Autor příspěvku: admin