Berete antibiotika kvůli chřipce? Chyba, zkuste to jinak!

Chřipková epidemie je tady a některé z nás může napadnout, že pokud začneme brát antibiotika, rychleji se jí zbavíme. To je ale omyl, protože chřipka, resp. viróza nemá pro léčbu antibiotiky opodstatnění a může nám navíc ještě ublížit. Chřipka a viróza jsou totiž virovými infekcemi, na které antibiotika nezabírají, a navíc nám zbytečně zatíží zažívací trakt a střevní flóru, v čehož důsledku můžeme oslabit střevní imunitu. Antibiotika se nasazují pouze v případě bakteriální infekce, výjimkou jsou pacienti s diagnózou některých závažných chronických onemocnění.

Průvodní znaky virózy mohou být totožné s chřipkou – jsme unavení, bolí nás svaly, klouby, celé tělo, může se přidat rýma nebo kašel a hlavně vysoké horečky. Už se Vám stalo, že jste volala k dětské lékařce, popsala uvedené příznaky a dostalo se Vám odpovědi, ať vůbec nechodíte? Je to právě z toho důvodu, že zvláště v období chřipkové epidemie antibiotika nedostanete, pouze v případě bakteriální infekce. Pokud chcete mít jistotu, zda k doktorce zajít nebo ne, pomocníkem je tzv. CRP text (volně prodejný v každé lékárně), kdy testem z kapky krve zjistíte, zda stav organismu léčbu antibiotiky potřebuje nebo ne.

Každý lékař doporučuje jako nejlepší léčbu chřipky odpočinek a dostatečný příjem tekutin (ideálně bylinkové čaje, voda s citrónem). Tyto jsou základem, žádnými zázračnými přípravky, známými z televizní reklamy, celou věc neurychlíme. Pomoci si můžeme přírodními přípravky, tzv. homeopatiky, jako je například Echinacea.

A jaké zkušenosti máte vy, jaký máte osvědčený postup, pokud u vás doma propukne chřipka?

 

 

 

 

 

Autor příspěvku: admin