Jak ušetřit na daních za rok 2017

V první řadě nezapomeňte, že Vám zbývá už pouze pár dní, kdy musíte požádat svého zaměstnavatele o roční zúčtování daní, a to konkrétně do 15. února. V případě, že jste zaměstnaná, nepodáváte sama daňové přiznání, ale činí za vás tak zaměstnavatel. V účtárně pouze podepíšete Prohlášení k dani a případný přeplatek bývá vracen většinou v březnové výplatě. Výjimkou jsou ti, kteří mají povinnost si ze zákona podat daňové přiznání sami, a to například v případě vlastnictví živnostenského listu nebo více zdrojů příjmu (například z pronájmu).

Důležité je ale nezapomenout na případná daňová zvýhodnění! A jak je získat? Je to například v případě, pokud si platíte životní pojištění, penzijní přijištění, splácíte hypotéku, stejně tak si můžete uplatnit tzv. školkovné . V případě hypotéky se základ daně snižuje o zaplacené úroky a daňová povinnost může klesnout až o 45 000 korun. U penzijního připojištění maximální odečet od základu daně činí 12 000 korun, u školkovného se základ daně snižuje o částku 11 000 korun.

Další slevu na dani získáváte jako slevu na vás jako poplatníka, dále pokud studujete nebo vlastníte průkaz ZTP, daňové zvýhodnění se týká samozřejmě i vašeho vyživovaného dítěte, které si odečítáte z daní. Na první dítě zůstává daňové zvýhodnění stejné jako v roce 2016, tj. 13 404 korun, naopak za druhé dítě si ze základu daně můžete nově odečíst 19 404 korun a na třetí a další dítě 24 204 korun. Pokud tedy někdo uplatňuje daňové zvýhodnění za tři děti, celková suma činí 57 012 korun.

Daňovou úlevu lze získat i v případě poskytnutí daru (v hodnotě minimálně 1 000 korun) včetně bezplatného dárcovství krve.

 

 

 

Autor příspěvku: admin