Každá šestá žena je na pracovním pohovoru diskriminována

Průzkum Sociologického ústavu Akademie věd z tohoto týdne potvrdil pokračující diskriminaci žen v české společnosti. Konkrétně se jedná o překážky během pracovních pohovorů, obtíže při kariérním postupu na vyšší pracovní pozice nebo znevýhodněnou pozici v rámci odměňování oproti mužům. Téměř 60 % žen potvrdilo, že se během pracovních přijímacích pohovorů setkalo s otázkou na jejich soukromý a rodinný život. Z praxe je pak všeobecně známé, že poskytnutá informace o tom, že je žena například samoživitelkou a vychovává dvě nezletilé dětí, jí na atraktivitě coby vhodného kandidáta na obsazovanou pracovní pozici nepomůže. Z průzkumu vyplynulo, že nejvíce se s problémem potýkají ženy s dětmi a ve věkové kategorii od 30 do 44 let.

Podle pracovnice Sociologického ústavu M. Vohlídalové si většina české společnosti uvědomuje problém nerovného odměňování: „Z reprezentativního vzorku 1 032 dotázaných (502 mužů a 530 žen) ve věku nad 15 let s tímto tvrzením souhlasilo více než 80 % žen a okolo 56 % mužů. Znevýhodnění u žen je často způsobeno genderovým hlediskem, zatímco muži jsou častěji znevýhodněni na základě věku.”

A jaké jsou vaše zkušenosti? Ptali se vás někdy na pracovním pohovoru na to, zda máte děti nebo jste věděla, že za stejnou práci co dělá váš kolega, berete nižší plat?

Autor příspěvku: admin