Kdy nejdřív zjistím, že jsem těhotná?

Pro zjištění těhotenství se používá těhotenský test, který se dá koupit volně v lékárně. Tento vyhodnocuje přítomnost, resp. hladinu hCG (hormonu signalizujícího počátek těhotenství) v moči, která se postupně ode dne oplodnění zvyšuje podle délky času s tím, že nejvyšší je mezi 8. a 10. týdnem těhotenství.
A kdy nejdříve je možné těhotenský test provést? Podle lékařů je to nejdříve 7. den po oplodnění, většina doporučuje v den očekávané menstruace. Určitě nevěřte testům, které slibují zázraky, jako například 5. den po oplodnění! Dále platí, že v případě dvojčat nebo vícečat je hladina hCG již od začátku vyšší. Vysokou hladinu hormonu ovšem mohou způsobit i některé léky nebo onemocnění, protože je vždy nutné navštívit gynekologa, aby stanovil množství hormonu z krve. Ten navíc pomocí ultrazvuku zjistí, jestli je plod správně uložený (tj. v děloze) a nic nebrání jeho vývoji. Pokud by se totiž jednalo o mimoděložní těhotenství, může to pro vás znamenat vážné ohrožení vašeho zdraví a je nutný zásah lékaře.

Nenašli jste odpověď na to, co vás zajímá? Neváhejte nás kontaktovat na e-mailu info@klubsvobodnychmatek.cz nebo na FB https://www.facebook.com/klubsvobodnychmatek/

Autor příspěvku: admin