Mateřská dovolená – mám nárok nebo ne?

Svobodné matky mají pro vyplácení peněžité pomoci v mateřství (mateřské) stejná pravidla jako všichni rodiče. Pokud jste zaměstnaná, mateřskou vám vyplácí Správa sociálního zabezpečení a žádáte o ní u svého zaměstnavatele na základě žádosti o mateřskou, kterou Vám vystaví Váš gynekolog. V případě, že podnikáte a jste osoba samostatně výdělečně činná, žádost podáváte přímo na Správu sociálního zabezpečení.
První podmínkou pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je, že musíte být v den nástupu na mateřskou plátcem nemocenského pojištění (které za Vás platí zaměstnavatel). V případech, že Vám zaměstnavatel dal výpověď v čase Vašeho těhotenství, platí tzv. ochranná lhůta (180 dní). Druhou podmínkou pro přiznání nároku na mateřskou je, že v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou jste měla nemocenskou hrazenou alespoň 270 kalendářních dní. Tato podmínka platí i pro podnikatelky. Pokud podmínky nesplňujete, nárok na mateřskou nemáte, ale na rodičovský příspěvek ano. Jeho výše je přesně určena státem a nezávisí na Vašem předchozím výdělku.
Během mateřské dovolené si můžete přivydělávat kromě období šestinedělí. Podmínkou ale je, že u stávajícího zaměstnavatele nesmíte vykonávat stejnou činnost, na kterou jste zaměstnána. Ideální je vykonávat činnost jinou formou dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Pokud si najdete přivýdělek u jiného zaměstnavatele, žádná omezení nejsou.

Nenašli jste odpověď na to, co vás zajímá? Neváhejte nás kontaktovat na e-mailu info@klubsvobodnychmatek.cz nebo na FB https://www.facebook.com/klubsvobodnychmatek/

Autor příspěvku: admin