Porodné

Jste těhotná svobodná matka a přemýšlíte, jestli můžete počítat s porodným? Předně pozor na to, že porodné není vypláceno plošně jako dříve, ale je míněné jako sociální dávka pro ty s nejnižšími příjmy. Od ledna 2015 je možné získat porodné na první dítě ve výši 13 000 korun, na druhé dítě 10 000 korun. A jaká je hranice příjmů, kterou nesmíte překročit, abyste na porodné dosáhli? Podle zákona jsou to příjmy do 2,7násobku životního minima a v případě svobodných matek je to 13 176 korun.
A jak to správně spočítat? Prvně si zjistíte Vaše životní minimum. Na kalkulačce Ministerstva práce a sociálních věcí https://www.mpsv.cz/cs/11853 si zadáte všechny údaje. Tady pozor, narozené miminko se počítá mezi “nezaopatřené děti do šesti let věku”, takže i když jste svobodná matka, resp. matka samoživitelka, tak jste kategorie “vícečetná domácnost” (jste rodič s miminkem). Získanou částku vynásobíte 2,7 a získáte limit, který je pro vás rozhodující.

Pak si spočítáte váš čistý měsíční příjem z předchozího čtvrtletí, sem patří nejen případný čistý plat, ale i nemocenská, podpora v nezaměstnanosti a další sociální dávky.

A na závěr si srovnáte obě částky – pokud jsou vaše čisté příjmy z posledního čtvrtletí (druhé spočítané číslo) nižší než 2,7 násobek životního minima (první číslo), tak hurá, máte na porodné nárok:)

Autor příspěvku: admin

1 komentář u „Porodné

    […] Svobodné maminky mají – při splnění stanovených podmínek – nárok na různé sociální dávky. Zde jejich výčet: Porodné Porodné již není na rozdíl od minulosti vypláceno plošně, ale je pokládáno za sociální dávku pro maminky s nejnižšími příjmy. Od ledna 2015 je možné získat porodné na první dítě ve výši 13 000 korun, na druhé dítě 10 000 korun. A jaká je hranice příjmů, kterou nesmíte překročit, abyste na porodné dosáhli? Podle zákona jsou to příjmy do 2,7násobku životního minima a v případě svobodných matek je to 13 176 korun. Více informací k porodnému zde: http://klubsvobodnychmatek.cz/porodne-pro-svobodnou-matku/ […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *