Třináct miliard nezaplaceného výživného? Trestat se nebude!

Podle analýzy Ministerstva spravedlnosti v roce 2016 činila celková částka nezaplaceného výživného v České republice neuvěřitelných 13 miliard korun. Není překvapením, že podle Policie ČR trestný čin zanedbání povinné výživy patří k nejvíce se vyskytujícím trestným činů a co víc, s vysokým počtem recidivistů okolo 50 %. Jinými slovy každý druhý, kdo neplatí výživné, ho neplatí opakovaně. Údaje sice jásají, že v roce 2016 se počet trestných činů zanedbání povinné výživy v meziročním srovnání snížil o více než 12 %, ale i tak jenom za rok 2016 bylo přes 10 600 neplatičů. Nelze z toho dedukovat, že by se v české společnosti problém s neplacením výživného nějak výrazně dařilo řešit.

Trestní zákoník, konkrétně § 196 pohlíží na zanedbání povinné výživy následně:
(1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze.
Podle údajů Vězeňské služby ale v únoru 2016 bylo přitom pro trestný čin zanedbání povinné výživy vězněno jenom
1 300 osob.

Pojďme se kouknout na statistiky – pokud přes 10 000 osob neplatí výživné a jenom 1 000 je za to uvězněno, je to jenom desetina a dalším 90 % to naprosto prochází. O to více zarážející je, že naše vláda nemá snahu situaci řešit. I přes návrh jedné politické strany zkrátit zmiňovanou dobu, kdy jde podat trestní oznámení za neplacení výživného ze současných 4 měsíců na 2, se naopak objevil protinávrh, podle kterého by neplacení výživného naopak už nemělo být trestným činem. Vychází se prý z logiky, že aby mohla dotyčná osoba platit výživné, musí mít co nejdéle zachovanou možno výdělečné činnosti. Naopak byl smeten návrh na zálohované výživné, kdy by se povinnost platit výživné přenesla z dlužníků na stát.
Zatím to tedy vypadá, že kdo neplatí výživné, tak se z 90 % případů do vězení nedostane. Pokud se dostane, má na rozdíl od svobodné matky zajištěnou stravu, ubytování a v poslední době i další vymoženosti. Pokud se do vězení nedostane, tak platit asi stejně nebude, když to dělá každý druhý, že?

Autor příspěvku: admin