Aby zaplatili základní životní výdaje, musí si samoživitelé stále častěji půjčovat. MF DNES hovořila se samoživitelkami, jak zvládají aktuální situaci po zdražení energií a dalších základních potřeb. Aby vyšly s rodinným rozpočtem, musely maminky ještě více začít šetřit na potravinách, drogerii nebo zdravotní péči.
Skutečné zoufalství
Podle neziskových organizací jsou samoživitelé jednou z nejvíce chudobou ohrožených skupin. A na hranu nouze se jich od začátku roku dostává čím dál více. „Ze žádostí o pomoc, které naší neziskové organizaci přicházejí v souvislosti s pokrytím výdajů na bydlení nebo na potraviny, čiší v poslední době skutečně zoufalství,“ potvrzuje ředitelka organizace Klub svobodných matek Dana Pavlousková.
Z průzkumu, který si organizace udělala začátkem května mezi 1 800 samoživiteli, vyplynulo, že jedné čtvrtině z nich zbývají po zaplacení nákladů na bydlení pouhé dva tisíce korun na všechny další výdaje včetně potravin.
Riziko dluhové pasti
Zdražování dohání část rodičů samoživitelů k tomu, že si ze zoufalství musejí peníze půjčovat. Podle sondy Klubu svobodných matek si v posledních třech měsících musela půjčit na základní životní náklady více než polovina oslovených sólo rodičů.
Zdroj: vydání MF DNES 19.5.2022