Žijí na hranici chudoby. Vysoká inflace, nízký finanční příjem, minimální nebo nulové výživné a slabá podpora státu. To je jen chabý výčet toho, s čím se potýkají samoživitelky a samoživitelé. Své o tom ví i paní Kateřina, která nám popsala svoji situaci.
„S dcerou Kateřinou a synem Jakubem žijeme sami už několik let. Otec nejeví o rodinu zájem. Výživné dostávám i přes nařízení soudu jen občas. Nejhorší období jsme si prožili v době covidu. Pracovala jsem totiž na směny. Jenže pandemie nás uvěznila doma. Syn chodil do školky, ale ta byla právě kvůli covidu neustále zavřená. Dcera navštěvovala třetí třídu a k distanční výuce potřebovala počítač. Neměla jsem peníze, abych jí ho mohla koupit, natož platit internet. Naštěstí mi pomohla sousedka, počítač nám půjčila i s heslem na jejich wifi. Bez ní by měla dcera jistě neomluvené hodiny.
Jídlo kupuji v akci, často po datu spotřeby. Ovoce mají děti jen to, které dostanou ve škole. Sama moc nejím, aby zbylo dětem. Na tábor ani dovolené nejezdíme, není za co. S ošacením a dárky na Vánoce mi pomáhají rodiče a různé charity. Netuším, co bude teď. Jsem totiž nemocná, ale doma zůstat nemohu,“ dodává samoživitelka Kateřina.
Z kolika penězi samoživitelé doslova živoří a jak na jejich tíživou situaci reaguje stát? Na koho se mohou samoživitelky v nouzi obrátit a lze tento boj o přežití nějak zvládnout, nebo se mají samoživitelky připravit na mnohem horší časy? Pomoc samoživitelům a odpovědi na otázky Bohumily Čihákové v pořadu O životě zblízka nabízí Dana Pavlousková, zakladatelka a ředitelka organizace Klub svobodných matek.
Celé znění podcastu můžete shlédnout ZDE.