Idnes.cz: Nutné, ale… Některé z Jurečkových změn v systému dávek se nelíbí neziskovkám

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v pondělí představil změny v dávkovém systému. Čtyři dávky by měly spojit do jedné. Zároveň by lidé měli být motivováni, aby si našli práci, a to skrze bonusy. Zástupci neziskových organizací změny považují za dobrou cestu. Někteří ale upozorňují na nedostatky, například že není moc flexibilních úvazků pro samoživitele.

Podle návrhu resortu se čtyři nejžádanější dávky, tedy přídavek na dítě, příspěvky na bydlení a na živobytí a doplatek na bydlení, sloučí dohromady do jedné pomoci. Pozitivně to hodnotí třeba organizace Armáda spásy. Platit by to mělo od ledna 2025. Změna se týká téměř milionu lidí, kterým stát pomáhá celkovou částkou zhruba 30 miliard korun ročně.

„Už sloučení čtyř dávek samo o sobě znamená méně času na úřadech, a to naši klienti určitě ocení. Mělo by to vést i k zjednodušení práce pro žadatele, ale i administrativní pracovníky. V každém případě toto vnímáme jako cestu dobrým směrem,“ podotkl metodik Armády spásy Jan Třinecký.

Podle vedoucího dluhového poradenství Člověka v tísni Daniela Hůle je zatím předčasné předjímat, jak změny ovlivní jejich klienty. Revizi sociálních dávek ale považuje za krok správným směrem.

Předpovídat, jak klienty neziskových organizací změny ovlivní, považuje za předčasné ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková. „Z hlediska administrativní náročnosti je navrhovaná změna určitě benefitem, a to jak pro žadatele, tak zpracovatele. Detaily souvisejícího zákona budou teprve představeny, takže těžko říct, jaká budou další pro a proti,“ poznamenala Pavlousková.

Nový systém by měl motivovat lidi si najít práci. Zaměstnaní žadatelé by pak měli získat bonus za to, že pracují a snaží se vlastním přičiněním situaci zlepšit. Pavlousková podotkla, že většina samoživitelů se práci snaží najít už nyní.

„Ovšem s obtížemi. Z našich zkušeností je pro ně náročné nalézt úvazky zkrácené nebo flexibilní tak, aby lícovaly s jejich časovými možnostmi souvisejícími s péčí o děti,“ podotkla Pavlousková.

Celé znění článku ZDE.

Přejít nahoru