Jste těhotná svobodná matka a přemýšlíte, jestli můžete počítat s porodným? Předně pozor na to, že porodné není vypláceno plošně jako dříve, ale je míněné jako sociální dávka pro ty s nejnižšími příjmy, kterým tak stát jednorázově přispívá na náklady související s narozením prvního nebo druhého živého dítěte.
Od ledna 2015 je možné získat porodné na první dítě ve výši 13 000 korun, na druhé dítě 10 000 korun. A jaká je hranice příjmů, kterou nesmíte překročit, abyste na porodné dosáhli?
Podle zákona jsou to příjmy do 2,7násobku životního minima – v případě svobodných matek je to v roce 2018 částka 13 176 korun. Posuzované období je kalendářní čtvrtletí, které předchází čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo.
Příklad: Narodilo-li se dítě například v dubnu, tedy ve 2. čtvrtletí roku, je posuzovaným obdobím 1. čtvrtletí daného roku, tedy období leden až březen. Jak to správně spočítat?Prvně si zjistíte Vaše životní minimum. Na kalkulačce Ministerstva práce a sociálních věcí si zadáte všechny údaje.
Tady pozor, narozené miminko se počítá mezi “nezaopatřené děti do 6 let věku”, takže i když jste svobodná matka, respektive matka samoživitelka, tak jste kategorie “vícečetná domácnost” (jste rodič s miminkem). Získanou částku vynásobíte 2,7 a získáte limit, který je pro vás rozhodující. Pak si spočítáte váš čistý měsíční příjem z předchozího čtvrtletí, sem patří nejen případný čistý příjem, ale i nemocenská, podpora v nezaměstnanosti a další sociální dávky.
Pro účely posuzování nároku na porodné naopak není do příjmu rodiny počítán rodičovský příspěvek ani přídavek na dítě. A na závěr si srovnáte obě částky – pokud jsou vaše čisté příjmy z posledního čtvrtletí (druhé spočítané číslo) nižší než 2,7 násobek životního minima (první číslo), tak hurá, máte na porodné nárok 🙂
Porodné lze vyplatit pouze matce-rodičce (musí mít trvalý pobyt na území České republiky). Pouze v případě, že matka dítěte zemřela před tím, než jí bylo porodné vyplaceno, náleží dávka otci dítěte. Nárok na porodné se – za stejných podmínek – vztahuje i na toho, kdo převzal dítě mladší 1 roku do trvalé péče nahrazující péči rodičů. Nárok bude přiznán jen v případě, že u dané matky (nebo otce, došlo-li k úmrtí matky při porodu) se jedná o první nebo druhé živě narozené dítě a zároveň před tímto porodem jí nevznikl již dvakrát nárok na porodné (například mohla dříve převzít jiné dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů a tehdy čerpala porodné).
O porodné lze zažádat i zpětně, ale nejpozději jeden rok zpětně. Žádost se podává na předepsaném formuláři Žádost o porodné na pobočce Úřadu práce.
Spolu se žádostí je nutné přinést občanský průkaz, rodný list dítěte a v případě, že bylo dítě svěřeno do péče nahrazující péči rodičů, i rozhodnutí příslušného orgánu. Předepsaný formulář je i pro doložení příjmu. V žádosti se vyplňují všechny osoby, které patří do okruhu společně posuzovaných osob. Zde se můžete podívat na VZOR vyplněného formuláře žádosti o porodné.