Rodičovský příspěvek je spolu s pohřebným jedinou dávkou státní sociální podpory, která se poskytuje rodičům bez ohledu na příjem. Jde o dávku opakovanou, vyplácenou Úřadem práce měsíčně.
Máte na něj nárok nejdéle do 4 let věku dítěte (v případě zdravotně postiženého dítěte až do 7 let), které je nejmladší rodině. Respektive pobíráte je v této době do vyčerpání celkové sumy 300 000 korun, která je stanovena paušálně pro všechny.
Pouze v případě, že nejmladším dítětem v rodině jsou 2 či více dětí narozených současně, tedy vícerčata (dvojčata, trojčata a podobně), má rodič nárok na 450 000 korun.
Rodičovský příspěvek se čerpá zpravidla po 28 týdnech mateřské dovolené, kdy je vyplácena peněžitá pomoc v mateřství. Ti, kteří na mateřskou nárok nemají, mohou požádat o rodičovský příspěvek hned po narození dítěte. Většinou se jedná o osoby, které si neplatily dobrovolné nemocenské pojištění (OSVČ) nebo příkladně studentky, které nesplnily potřebnou dobu pojištění ze zaměstnání.
Rychlost čerpání rodičovského „kreditu“
Přestože výše příjmu není pro nárok podstatná, tak je ale podstatná pro stanovení výše měsíčního rodičovského příspěvku, tedy rychlosti vyčerpání celé sumy 300 000 korun. Pro možnost výběru měsíční výše je rozhodující takzvaný denní vyměřovací základ, podle kterého se stanovila peněžitá pomoc v mateřství (PPM) neboli výše mzdy, kterou rodič pobíral před odchodem na mateřskou dovolenou.
To se týká i osoby, která dítě neporodila, ale převzala dítě do péče. Ovšem kromě pěstounů na přechodnou dobu. Od roku 2018 platí v důsledku novely zákona o sociální podpoře některé změny, které se týkají právě volby měsíční výše rodičovského příspěvku.
Rodičovský příspěvek je možné čerpat do 4 let věku dítěte, lze ho čerpat ovšem i rychleji. Podle nové legislativy rodiny s vyššími příjmy mohou čerpat až 42 720 korun měsíčně a celkovou částku rodičovského příspěvku 300 000 si můžou vyčerpat rychleji, než tomu bylo dosud (nejkratší varianta je 7 měsíců).
Pro ty, kterým není možné stanovit denní vyměřovací základ (například nezaměstnané, OSVČ neplatící si nemocenskou nebo studentky) platí, že si mohou nově zvolit čerpání rodičovské až do 10 000 korun měsíčně (u vícerčat 15 000 korun) a zkrátit si dobu čerpání na 3 roky.
Důležité – výši rodičovského příspěvku můžete flexibilně měnit, a to každé tři měsíce!
Co je osobní celodenní péče o dítě?
Zákon o státní sociální podpoře hovoří o tom, že pro nárok na rodičovský příspěvek musí být splněna podmínka osobní celodenní a řádné péče, a to po celý kalendářní měsíc. Podmínka celodenní péče se zmiňuje zejména kvůli tomu, že rodič může při pobírání rodičovského příspěvku zlepšovat sociální situaci rodiny výdělečnou činností (zaměstnáním nebo podnikáním), ale musí v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.
Z důvodu celodenní péče ze strany matky zákon zmiňuje také omezení týkající se návštěvy jeslí nebo mateřské školy:
Dítě mladší 2 let, jehož matka pobírá rodičovský příspěvek, může navštěvovat jesle, mateřskou školu nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku maximálně 92 hodin v kalendářním měsíci.
Potřebné formuláře:
– Žádost o rodičovský příspěvek – tiskopis platný od 1. 1. 2018 (VZOR vyplněného formuláře žádosti o rodičovský příspěvek)
Příspěvek se vyplácí za měsíc zpětně, tedy například v únoru dostáváte částku za leden.
Rodičovský příspěvek tedy není nijak závislý na čerpání rodičovské dovolené, jak ji chápe Zákoník práce. Rodičovská dovolená jako uvolnění ze zaměstnání na dobu péče o dítě je maximálně na 3 roky. To s sebou pochopitelně nese jistá úskalí.