Trestní oznámení pro neplacení výživného

Jak se zachovat, pokud nedostáváte od druhého rodiče soudem určené alimenty na vaše dítě a v lepším případě  zůstává jen u planých slibů, v horším případě s Vámi ex-partner vůbec nekomunikuje? Musíte konat!

Co říká zákon

Trestní zákoník, ve snaze ochránit potřeby dětí, na tyto situace pamatuje, podle § 196 je zanedbání povinné výživy kvalifikováno jako trestný čin. Konkrétně trestní zákoník stanovuje, že:

• Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

• Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta. 

• Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze.

K tomuto uvádíme, že se musí jednat o neplnění zákonem stanovené vyživovací povinnosti, tzn. že máte rozsudek nebo soudem schválenou dohodu o výši výživného, nikoli povinnosti stanovené např. dohodou, které si určíte sami mezi sebou.

Jak se tedy zachovat?

Současná právní úprava umožňuje podat trestní oznámení na Policii ČR, pokud výživné není vypláceno po dobu 4 měsíců a delší. Dostavte se na služebnu v místě svého trvalého bydliště a vezměte s sebou Váš občanský průkaz, rozsudek o stanovení výživného, rozsudek o rozvodu manželství (pokud máte) a rodný list dítěte. Policista s Vámi vše sepíše, zaprotokoluje a především zahájí úkony trestního řízení. V případě, že se bude jednat o podezření ze spáchání tohoto trestného činu, bude věc předána státnímu zastupitelství.

Poté soud nařídí hlavní líčení. Zde je třeba upozornit, že rodič, který neplatí, má ještě poslední možnost před vyhlášením rozsudku využít ustanovení o účinné lítosti. Tím se myslí, že jestli trestný čin neměl trvale nepříznivých následků a rodič uhradil výživné, jeho trestnost zaniká.

Obcházení zákona se nevyplácí

Bohužel se často setkáváme se situacemi, kdy rodič, který má platit výživné, zná moc dobře ustanovení trestního zákoníku, a tak se ho snaží obcházet. Například se stává, že povinný rodič neplatí výživné tři měsíce, pak ho čtvrtý měsíc zaplatí (nebo také jenom z části), a pak zase nastává období, kdy se odmlčí a vy jste opět bez jakékoliv platby.

Neplatící rodič pak má dojem, že nemůže být trestně stíhaný a v tomto procesu dále pokračuje. Nicméně i tak nezoufejte, soud tuto praktiku zná, a měl by se zabývat i tímto účelovým obcházením zákona. Proto i v těchto případech má smysl podat trestní oznámení.

Výše dluhu není podstatná

Maminky se také často ptají, jak musí být vysoká částka výživného, aby se jednalo o trestný čin. Konkrétní výše dluhu není stanovena, vždy ale musí být prokázáno, že výživné, stanovené rozsudkem soudu, není hrazeno delší dobu než čtyři měsíce.

Na závěr Vám chceme doporučit, abyste pamatovali, že největší chybou je věřit opakujícím se (a nikdy ne skutečně myšleným) slibům o zaplacení, které se nikdy nenaplní. Výše dluhu na alimentech tak narůstá a celkově se snižuje šance na zaplacení celé dlužné částky.

Pro úplnost je třeba uvést, že výživné lze poté vymáhat exekučně. Právní oddělení Klubu svobodných matek Vám může exekuční návrh připravit a vše bezplatně zařídit, kontaktovat ho můžete na emailu poradna@klubsvobodnychmatek.cz.

Pozor, trestní oznámení lze podat i přes běžící exekuční řízení!

Vzor trestního oznámení najdete pod tímto odkazem: ODKAZ ZDE

Přejít nahoru