Vysoká inflace, která žene ceny potravin či pohonných hmot nahoru dopadá již na české domácnosti. Některé přiznávají, že už musely omezit výdaje. Problém mají samoživitelé, senioři, ale i rodiny a studenti. „Musím více počítat a rozmýšlet si, co opravdu je domů třeba a bez čeho se neobejdeme,“ říká ke zdražování pro iDNES.cz samoživitelka Libuše.
Vysoké ceny potravin, energií či pohonných hmot již pociťují české domácnosti. Do problémů se dostávají samoživitelé, rodiny s dětmi či senioři a studenti. Redakce iDNES.cz právě tyto skupiny oslovila s dotazem, kde musí šetřit či kde pocítili zdražení.
Samoživitelka Libuše má sedmiletou dceru a pětiletého syna. I ona přiznává, že v některých případech už řeší každou korunu. „Vše šlo rapidně nahoru, a to je pro nás dost nepříjemné, protože už takhle počítáme každou korunu pro jistotu dvakrát,“ říká paní Libuše. Ta například přestala nakupovat kvalitnější potraviny pro děti. „Spokojíme se nyní s tím nejlevnějším, co je. Například v šunkách, sýrech či jogurtech,“ vyjmenovává kategorie potraviny, u kterých sahá po produktech. „Teď musím více počítat a rozmýšlet si, co opravdu je domů třeba, co je opravdu důležité a bez čeho se neobejdeme,“ doplňuje paní Libuše.
„Někdy je smutné že váš život závisí na jediném úředníkovi. Stává se, že příspěvky třeba z ledna vůbec nedorazí, a to je pro nás vždy fatální a opravdu náročná situace. Chápu, že je i tam situace šílená, ale být v téhle situaci bych nikomu nepřála,“ dodává paní Libuše, které občas pomáhá Klub svobodných matek.
Ředitelka nadace Klubu svobodných matek Dana Pavlousková pro iDNES.cz problémy samoživitelek a samoživitelů přiblížila.
„Z pohledu námi vydané finanční pomoci od začátku roku do dnešního dne (26. dubna 2022, pozn. red.), a to přes 3 miliony korun, je tato srovnatelná se stejným obdobím minulého roku, kdy se sólo rodiče potýkali s dlouhodobými důsledky koronavirové krize,“ vysvětluje ředitelka organizace Pavlousková.
Současně podotýká, že nejvíce žádostí, které nezisková organizace dostává, se týká potřeby finanční pomoci s náklady na bydlení, tedy nájmu, energií a potravin.
„Poslední dva měsíce pomáháme hradit i letní tábory pro děti. Jakkoliv je situace sólo rodičů neutěšená v podstatě již třetím rokem, jejich případná stabilizace je bohužel v nedohlednu,“ varuje Pavlousková.
Celé znění článku ZDE