Alimenty

Zvolené téma obsahuje celkem 41 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  admin a poslední změna proběhla před 2 týdny.

 • Autor
  Příspěvky
 • #2565 odpověď

  Radka

  Byvaly pritel je za alimentyVpodmincePodDohledemAstaleNeplatíJakMá.Ma dané soudem platit 4 tisice a posle treba nen 500 korun-co mohu delat?

 • #2567 odpověď

  admin
  Správce

  Dobrý podvečer Radko, obraťte se prosím na moje kolegy na e-mailu vyzivne@bpa-ak.cz nebo se podívejte přímo na jejich stránku http://bpa-ak.cz/sluzby/rodinne-pravo/vyzivne/ a postupujte podle instrukcí, poskytneme Vám bezplatnou právní pomoc při vymožení dlužného výživného.

 • #2665 odpověď

  Eliška

  Dobrý den.
  Je mi od ledna 18 let a jsem studentka střední školy, moji rodiče jsou rozvedení a jsem svěřena do péče matky na vlastní přání. Otec na mě měsíčně příznivá 9000 korun. Jde o to, že jsem se chtěla s matkou slušně dohodnout zda by mi nemohla ty peníze co otec posílá svěřovat mě. Podle mé matky,která pracuje a vydělá si +- 25 000 korun, nemám na “své” peníze nárok, a pokud bych je měla mít, budu z toho platit veškeré náklady v její domácnosti (inkaso,škola,jízdné,jídlo,oblečení,voda,plyn, elektřina.. apod..) jsem názoru toho,že jelikož mi můj otec jiné peníze nedává, tak bych z toho mohla něco mít,ne? On nemá posílat peníze jako by mě živil jen on, něco by měla dát i má matka,že? Zkrátka bych chtěla alespoň část těch peněz mít pro sebe. Ale otec říká,že aby nevznikly rozkoly v rodině. Chce abychom se s mojí matkou dohodly a až pak by to posílal případně mě. Jenže s mojí matkou se dohodnout nedá a více méně mě okamžitě posílá s tímto dotazem do určitých míst, s tím, že prostě nemám nárok a tečka,ale já si myslím že mám, a minimálně na půlku s tím,že něco tedy budu dávat na mě výdaje v doctnosti,ale NE VŠE!

  • #2735 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den Eliško, u nezletilých dětí je výživné poukazováno k rukám druhého rodiče, který je jeho zákonným zástupcem. Pokud jste dosáhla plnoletosti, peníze byste měla dostávat přímo vy na Váš účet a nepotřebujete k tomu souhlas Vaší matky. V praxi je nicméně běžné, že je výživné poukazováno na účet druhého rodiče. Věc má dvě rodiny – můžete se s otcem dohodnout, aby peníze posílal na Váš účet a upozornit ho na příklad rozsudku Nejvyššího soudu viz níže, resp. můžete matku upozornit, že jste již plnoletá a můžete se obrátit na soud. Na druhou stranu pokud byste peníze od svého otce dostávala a nadále bydlela u své matky, tak by byla na místě Vaše finanční spoluúčast na nákladech spojených s bydlení, zajištěním stravy, apod.

 • #2667 odpověď

  Pavla

  Dobrý den,

  mému bývalému bylo soudně stanoveno měsíční výživné ve výši 2.500 kč (a to I presto, že oficálně nepracuje již několik let, vše na černo a má přes 60 exekucí a není schopen si zařídit insvolvenci) a syna jsem dostala do vyhradní péče.
  V květnu 2016 jsem na bývalého podala trestní oznámení, kdy mu bylo dle rozsudku dáno, že má uhradit dluh vzniklý na výživném 15.000 ( dodnes nezaplaceno) a dále platit do 15 dne v měsíci soudně stamovené výživné 2.500 kč.
  Jelikož synovi nic navíc nekoupí (obuv, oblečení,potřeby do školy),což mám doložené SMS zprávou, že mi posílá výživné,které na tyto potřeby slouží a že není povinenn platit cokoliv navíc.
  Výživné platí kdy se mu chce,žádný pevný termín nedodržuje.Občas vynechá ( např.Leden 2018) a jednou poslal 4000 kolem Vánoc a ihned zmínil že,že to je splátka předchozích nedoplacených měsíců, což ani neodpovídá.Je v probačním dohledu za trestní činost podílnictví a i tak mu prochází, že jsou měsíce, kdy nezaplatí ani celé výživné se slovy “Pavlo já nemám “( a to I presto že nejčastější výmluvou synovi proč si ho nebere je , že je v práci,ale stále nemá peníze.
  Jsem sama s 10 ti letým synem,mám stále zaměstnání s měsíčním příjmem 16.000 kč, bydlíme v městkém bytě s nájmem 6.800 kč a k tomu platím měsíční splátku 2.700 (z minulosti společný dluh,který je na mé jméno),+ náklady na synovu aktivitu (hokej) kdy nepobírám žádné státní příspěvky, jelikož dle našeho státu mi bylo sděleno, že mám nadstandartní příjem.

  To je ve zkratce vysvětlení mé situace a teď Vás prosím o informaci:

  Když pracuje na černo a je přihlášen na OÚ kde nežije již přes 15 let, mám možnost zažádat o zvýšení výživného?
  Nebydlí sám, našel si mladou přítelkyni, která plně hradí nájemné za něj.

  kolik se hradí případně soudní jednání o zvýšení výživného?

  Děkuji moc

 • #2671 odpověď

  admin
  Správce

  Dobré dopoledne Pavlo,
  v první řadě je nutné podniknout kroky k doplacení dlužného výživného. Obraťte se prosím přímo na naše kolegy, kteří pro tyto případy poskytují bezplatnou právní pomoc, kontaktní e-mail je vyzivne@bpa-ak.cz. Co se týká zvýšení výživného, tak v případě 10tiletého dítěte je zvýšení na místě, za žádost o změnu výše výše výživného se žádný soudní poplatek neplatí. Více informací ke zvýšení výživného v našem článku “Kdy žádat o zvýšení výživného” v sekci Aktuality.

 • #2683 odpověď

  Alice

  Dobrý den pokud je v podmínce a stále hradí jen tak malou částku lze podat nové trestní oznámení – mi také policie i soud uznala, že platí neadekvátní částku 500 na dvě dcery tehdy 11 a 14 let a co se stalo? otec platí jak určené výživné 2700 od té doby pravidelně tak něco z dluhu a dostal nepodmíněný trest s dvouletou zkušební dobou- mimochodem přes vymáhání UPMOD v Brně jsem zatím nedostala třeba ani korunu…a pokud není příjem ze zaměstnání oficiální tak by na něj nepomohl ani lepší advokát…

  • #2687 odpověď

   admin
   Správce

   Dobré odpoledne Alice, a proč přes UMPOD nebyla žádná částka vymožena? Píšete, že příjem není oficiální, tzn. oficiálně má příjmy Váš ex přítel jaké? I přes Vaši skepsi doporučuji kontaktovat naše klubové právníky na e-mailu vyzivne@bpa-ak.cz, nemáte co ztratit, veškerá pomoc je bezplatná, budete do toho investovat jen trošku Vašeho času.

 • #4867 odpověď

  Petra

  Dobrý den,mám 4 měsíční holčičku, od přítele jsme před měsícem odešly kvůli jeho špatnému chování a jeho psychickým problémům (navštěvuje pravidelně psych.abmulanci a psychoterapeuta).
  Dcerku vyžaduje vídat a později si ji i odvážet k sobě domů. Alimenty prý posílat bude.
  Můj dotaz zní, pokud bych alimenty odmítla, i tak by měl právo dceru vídat? Bojím se, aby jí neublížil.
  Děkuji mockrát za odpověď.
  .

  • #4870 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den Petro, vše závisí na tom, jestli je otec Vašeho dítěte je zapsán do rodného listu. Pokud ano, tak má k Vašemu dítěti práva a povinnosti, jmenovitě se s dítětem vídat a plnit vyživovací povinnost. Naopak pokud v rodném listě uveden není, nemá ani jedno z výše uvedeného. Pokud není dohoda mezi Vámi možná, je nutné se uchýlit k soudnímu rozhodnutí. To nejen zakotví oficiálně jeho povinnost platit výživné dítěti, ale v případě svěření dítěte do Vaší péče zároveň určí rozsah a způsob styku s otcem.

 • #5016 odpověď

  Lenka

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, výživné na dítě se platí zpětně?
  Tzn. za měsíc srpen až v září, nebo je splatné ten samý měsíc. Děkuji za odpověď.

  • #5019 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den Lenko, výživné se platí vždy na měsíc dopředu.

 • #5058 odpověď

  Erika

  Dobrý den domluvily jsme se o doplaceni alimentu do dceřiných 18.da se to smluvne podložit.Děkuji

  • #5070 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den Eriko, na Váš dotaz není možné odpovědět bez znalosti dalších detailů. Pokud Váš partner měl platit výživné na základě soudního rozhodnutí a nečinil tak, obvyklý postup je podání trestního oznámení a podání exekučního příkazu. Pokud vznikla dlužná částka na výživném a Váš partner ji slíbil doplatit na základě dohody, je to sice možné, ale z právního hlediska nemá tento dokument relevanci na rozdíl od soudních rozhodnutí.

 • #5077 odpověď

  Máša

  Dobrý den. Od konce června máme s ex manželem střídavou péči, poslední alimenty přišly za měsíc květen. V soudním rozsudku o alimentech stojí ” Otec je povinen platit výživné vždy k 15.dni v měsíci předem.” Jeho právnička tvrdí, že za červen mi už nic nedluží, protože to už posílal v květnu, můj právník mi tvrdí, že slovo předem neznamená měsíc dopředu, ale pouze že to není zpětně. Kdo má pravdu? Mám se ještě domáhat výživného za červen nebo už nemám nárok? Předem moc děkuji za odpověď.

  • #5079 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den Mášo, výživné je hrazeno předem v tom smyslu, že je placeno na měsíc, ve kterém bylo uhrazeno. Jinými slovy pokud v polovině května poslal Váš ex-manžel výživné, tak se jedná o výživné na květen. Nelogické je pak spíše rozhodnutí o střídavé péči od konce června, v tomto případě by mělo být výživné uhrazeno v červnu na měsíc červen v poměrné části.

 • #5123 odpověď

  Ala

  Zletilé dítě – vysokoškolský student – bydlící na koleji má nárok na přídavky pro dítě? Nebo je nárok na poskytnutí posuzován podle místa trvalého bydliště – tedy u rodičů a výše jejich příjmů?
  Po dobu středoškolského studia přídavky na děti nebyly poskytovány, protože rodiče nesplnili finanční limit pro přiznání.,
  A ještě jeden dotaz: rodiče jsou na začátku rozvodového řízení, které ještě není ukončeno. Jak se určí výživné na tohoto studenta? Písemnou dohodou s každým z rodičů, nebo je možné i podat žádost na soud o stanovení výše pro každého z rodičů? S otcem není možná rozumná dohoda a i kdyby podepsal dvoustrannou dohodu, nebude ji dobrovolně plnit.

  • #5131 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den Alo, student vysoké školy mladší 26 let je podle zákona o státní sociální podpoře považován za neopatřené dítě a pokud splňuje podmínky pro získání přídavku na dítě, může jako zletilé nezaopatřené dítě žádat dávku sám na sebe. Vzor žádosti případně zde http://www.vlkovpo.cz/assets/File.ashx?id_org=18409&id_dokumenty=1117. Výživné lze pak určit jak na základě dohody s rodiči nebo soudního rozhodnutí. V případě neplnění vyživovací povinnosti je pak relevantní pouze soudní rozhodnutí o určení výživného.

 • #5132 odpověď

  Ala

  Prosím ještě doplnit odpověď.
  Ptala jsem se, zda když student bydlí na vysokoškolské koleji, ale trvalé bydliště má stále u rodičů, i když se tam v podstatě nezdržuje, posuzuje se jeho nárok na přídavky na dítě podle příjmu rodičů, jako když bydlí doma? Nebo je možnost posuzovat ho jako samostatně hospodařícího jedince bez vlastních příjmů? Děkuji za doplnění.

 • #5142 odpověď

  admin
  Správce

  Pokud má student trvalé bydliště u rodičů, zohledňují se příjmy celé rodiny. Pokud tyto nepřesahují 2,7násobek životního minima, nárok na příspěvek vzniká.

 • #5154 odpověď

  Katka

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s alimenty na neprovdanou matku. Klukovi budou teď v říjnu 4 roky. Jde to zažádat I nějak zpětně? S otcem nežiju od jednoho roku dítěte, takže bych žádala pouze za ten jeden rok. Je nějaká šance abych to dostala zpětně? Děkuji za odpověď

  • #5162 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den Katko, promlčecí doba v tomto případě je 3 roky a běží od uplynutí 2 let po porodu, tj. ano, je zde šance získat výživné na neprovdanou matku zpětně. Pokud Vás zajímá orientační výše, tak ze zkušeností z praxe soudy přiznávají částku o přibližně 1/4 nižší než je na nezletilé dítě. Návrh lze nicméně podat vyšší, soud jí případně ve svém rozhodnutí sníží.

 • #5941 odpověď

  Lenka

  Dobrý den, tento rok končím střední školu. Pokračovat plánují na soukromé vysoké škole (25.000Kč za jeden semestr), kvůli volbě oboru. Zároveň budu bydlet na koleji. Otec dosud platit alimenty pravidelně. Výše argumentů mu byla vyměřena v roce 2010 na částku 3.000Kč. Chtěla jsem se s ním rozumně domluvit o zvýšení alimentů, načež odpověděl, že bude přispívat maximálně o 1.000Kč více, celkem tedy 4.000Kč. Na internetu jsem našla, že s jeho příjmem ( cca 25.000Kč čistého) by měl platit zhruba 5-6 tisíc. Na kolik by u soudu mohlo být zvýšeno výživné, beru-li v potaz budoucí studium na vysoké škole, spojené s okolními náklady?

  Předem děkuji za odpověď

  • #5942 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den Lenko,
   vyměření výše výživného zcela určitě závisí na výši čistého příjmu povinného rodiče společně s jeho celkovou finanční a majetkovou situací. Z praxe lze konstatovat, že výše výživného ve výši 4 000 je “lepší průměr”. Soud určitě nebude brát v potaz náklady související s Vaším studiem na soukromé vysoké škole, výživné totiž není pro Vás, nýbrž pro Vaše dítě.

 • #6011 odpověď

  Rebeka

  Dobrý den, jsem ve druhém měsíci těhotenstvi, přítel se na me bykaslal kdyz jsem mu rekla ze jsem tehotna. Dnes mi rek ze chce sepsat papiry aby nic neplatil. Jenze ja chci aby platil alimenty za to jak se ke me chova a jak se chova l nasemu budpucimu diteti. Dnes mi vyhrozoval ze jestli pujdu na soud skrz alimenty tak se zabije. K tomu vsemu me osocuje ze jsem nebrala schvalne prasky… Byvali pritel dela v nemecku. Mam pravo na alimenty a co muzu udelat pro to aby ty alimenty platil?

  • #6013 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den Rebeko,
   váš přítel “sepsat papíry, aby neplatil”, nemůže, resp. zákon tuto variantu nezná. Pokud testy DNA prokáží jeho otcovství, bude zapsán do RL, z čehož mu budou vyplývat rodičovská práva i povinnosti. Mezi povinnosti patří jmenovitě povinnost vyživovací a mezi práva právo na styk se svým dítětem.
   Naopak co se týká Vaší osoby, tak podle ustanovení občanského zákoníku můžete podat na soud návrh, aby Váš přítel – jakožto osobě, u které je pravděpodobné otcovství – Vám poskytl jako těhotné výživu a též přispěl finančně na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem.

 • #6065 odpověď

  Kateřina Hlušičková

  Dobrý den, chci se zeptat ohledně zvýšení alimentů. Když byly bývalému manželovi stanovený alimenty na dvě děti v částce 7175 měsíčně v roce 2013. Mám právo na zvýšení alimentů ted, když už chodí do základní školy a jejich potřeby jsou větší než před 6 ti lety ? Žijeme teď už do posledního halire každý měsíc. A kdo by mi připadne pomohl se sepsáním návrhu? Děkuji

 • #6149 odpověď

  admin
  Správce

  Dobrý den,
  okolnosti pro zvýšení alimentů jsou uvedeny v příslušném článku v sekci Manuál samoživitelky. Při posuzování soudem nehrají roli pouze zvýšené potřeby dětí, ale i celková finanční a materiální situace povinného rodiče, potažmo obou rodičů.

 • #6373 odpověď

  JitulaJitula

  Dobrý den,
  švagr se nedávno rozešel s přítelkyní, se kterou má dceru (2,5 roku). Matka dítěte alimenty nevyžaduje, protože je s bohaté rodiny, ale máme obavy, aby po něm za pár let nevymáhala alimenty zpětně. Lze tomuto zabránit tím, že by mu dala potvrzení, že alimenty nevyžaduje? Nebo by toto potvrzení nemělo u soudu žádnou váhu? Pokud takové potvrzení lze použít, co vše by mělo obsahovat? Děkuji

  • #6379 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den,
   potvrzení, že rodič výživné nepožaduje, nemá žádnou právní váhu. Z hlediska legislativy mají oba rodiče k dětem vyživovací povinnost, alternativou je posílat částku na účet přímo dětem na účet.

   • Odpověď byla upravena před 1 měsícem, 3 týdny uživatelem  admin.
 • #6382 odpověď

  Verča

  Dobrý den, mám dotaz.
  Bývalý manžel mi platí alimenty na syna věk 12 let 3000 Kč měsíčně. Původně to bylo řešené s jeho platem 17500 Kč. Soudce se mě ptal na navýšení, u soudu jsem chtěla ponechat částku 3000kč.
  Aktuálně má novou přítelkyni, se kterou má dítě cca 3 měsíce. Bylo mi z jejích strany oznámeno, že bývalý od 1.10.2019 nastupuje na mateřskou dovolenou a jeho přítelkyně jde do práce. Vyhrožují mi mesengerm o snížení alimentů, jelikož on bude na mateřské. Můžete mi prosím poradit zda je toto možné?? Myslím, že to že jde ma MD je jeho rozhodnutí a správně by se měl brát jejích plat obou, jelikož žijí ve společné domácnosti? Já jsem sama, bydlím jenom se synem a platím nájem.
  Moc Vám děkuji, ráda bych se připravila na to co příjde.
  S pozdravem Verča

  • #6400 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den,
   vyhrožování je možné, nicméně záleží na případné rozhodnutí soudu. Pokud Váš ex manžel bude mít snížené příjmy vzhledem k nástupu na MD, tak to sice hraje roli, nicméně příjem jeho partnerky také. Jinými slovy Vaše dítě by mělo mít stejnou životní úroveň jako jeho rodiče.

 • #6425 odpověď

  Petra

  Dobrý den,

  mám takový dotaz. Žiji s partnerem, jenž má z předchozího manželství dvě deti.

  Alimenty na ně platíme řádně každý měsíc, ale partner změnil zaměstnání, kdy doba vyplácení mzdy je až po 20.dni v měsíci. S bývalou ženou bohužel není rozumná řeč a stále si stojí za tím, že pokud peníze nedostane do 15.dne v měsíci požene partnera před soud.

  Má na to vůbec nárok? I když peníze dostane o pár dnů později? Děkuji za odpověď

 • #6433 odpověď

  Katka

  Pěkný večer,
  chtěla bych se zeptat . V roce 2017 bylo zvednuto výživné na syna z částky 2.300 Kč na částku 2800 Kč s účinnosti od 1.1.2017 , soudní řízení proběhlo 4.4.2017 a téhož roku mu bylo ex manželovi přiznán plný invalidní důchod 15000 Kč na 2.roky + výdělek 18000 Kč. Letos jsem žádala o zvýšení na syna ( 15.let ) na částku 3800 Kč s účinnosti od 1.1.2019 ,ale že od srpna 2017 pobírá plný invalidní důchod jsem se dozvěděla při soudnímu řízení a vlastní nové auto. Soud byl odročen ,jestli mu prodlouží , zkrátí nebo odeberou invalidní důchod. Chtěla bych vědět , jestli můžu žádat vyšší částku od srpna 2017 i když jsem žádala navýšení od 1.1.2017, když se mu zvedl příjem. Se synem se nestýká a nepřispívá nad rámec vyživovací povinnosti. Syn má vrozenou oční vadu je dysgrafik a podezření na ADHD.
  Děkuji za odpovedˇ

 • #6434 odpověď

  Darca

  Dobry den v Breznu jsem mela soud ohledne vyzivneho na nezlerilou dcerku a mel plarit od dalsiho mesice do 15 do mych ruk otec od dcerky je pravant a,nepracant ale podle soudu si vydela 15 000 kc ma platit 1 500 na dluhu ten dela 59 000 kc a pak platit 2500kc ale otec se vubec nesnazi neco platit, kam to mam hlasit jestli staci PCR nebo I soudu a na OSPOD nebo ne, sem v teto situaci uplne poprve a nevim poradne co kam nebo tak dekuji mockrat za odpoved

 • #6478 odpověď

  Patricie

  Dobrý den, s bývalým přítelem máme 9 měsíční dceru. Řekl mi, že mi bude dávat 2000 měsíčně, ale to mi přijde dost málo. Vydělává kolem 30.000 měsíčně. Děkuji za rady.

  • #6491 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den,
   z Vaší zprávy není jasné, jaký je Váš dotaz. Údaje k orientačním výpočtům výživného naleznete v příslušném článku v sekci Manuál samoživitelky na našich webových stránkách. Pokud je přítel zapsán v rodném listě dcery, můžete soud požádat o soudní určení výše výživného společně se svěřením dítěte do Vaší péče.

 • #6494 odpověď

  Moni1212

  Dobrý den.
  Syn se po studiu na střední škole osamostatnil. Bydlí 3 roky v bytě s partnerem, oba pracující, podílející se společně na domácnosti. Syn se rozhodl studovat VŠ. Spočítal si, že finančně bude na tom mnohem lépe, než když by chodil do zaměstnání. Výhodně placené brigády + stanovil mi výši alimentů, které mám posílat. Dohodli jsme se nakonec na poloviční částce, ale asi s tím syn není spokojen, neboť v podstatě se mnou přerušil naše, do té doby dobré styky. Ozve se výjimečně a jen s tím, že něco po mne potřebuje zařídit.
  Finančně je na tom asi opravdu dobře. To se dozvídám náhodou z fotografií z různých zahraničních dovolených prezentovaných na sociálních sítích. Syn neví, že o tom vím. Připadá mi, že takto vycestovává minimálně každý druhý měsíc (já na dovolenou pracně šetřím, pomáhám si brigádami…).
  Syn navíc dostal auto (po mém rozvodu – takto jsme se domluvili).
  Připadá mi nefér, že po mne vyžaduje posílání peněz na podporu ve studiu, když to tak vypadá, že má pro své potřeby daleko více peněz než já.

  – Jak zjistím, zdali syn opravdu zdárně studuje? Mohu si to ověřit jinak než dotazem na syna?
  – Mohu se nějak bránit? Kdybych byla ve sporu u soudu – přihlíží se k “nadstandartnímu životu” zletilého dítěte?

  Množství zahraničních dovolených a “pravděpodobně” časté brigády mi s denní studiem nějak nejdou dohromady………..

  Děkuji za vaše vyjádření
  Moni

 • #6504 odpověď

  admin
  Správce

  Dobrý den,
  pokud výše výživného dohodou Vám připadá nepřiměřeně vysoká vzhledem k příjmům syna, ať si o výživné požádá soudně. Soudu bude muset doložit doklady o studiu, stejně tak bude přihlížet k celkové finanční a materiální situaci nejen syna, ale i té Vaší.

 • #6517 odpověď

  Tereza

  Dobrý den,

  jsem studentka VŠ, do 14 let jsem bydlela s matkou a od 14 jsem bydlela s otcem, momentálně jsem rok u přítele. Matka mi přispívá měsíčně alimenty, ale otec nechce s tím, že mi stále v bytě drží můj pokoj. Teď se otec nově oženil, plánuje s manželkou rodinu a vzali si hypotéku. Teď od září se budeme s přítelem stěhovat do vlastního, tudíž se od otce už úplně odstěhuji. Ten ale nadále odmítá mi přispívat, vzhledem k mému studiu s tím, že už jsem dospělá (20 let). Chodím na brigádu, ale samozřejmě z ní nemám nějaké vysoké příjmy, protože je pro mě priorita studium. Otec má mimo mě s jinou ženou moji nevlastní sestru, které je 17 let a platí na ni 3000 Kč měsíčně. Chtěla bych se zeptat, jestli je tedy stále povinen na mě vzhledem ke studiu přispívat, případně jak vysoká by částka tedy měla být. Opravdu už nevím, jak s ním tuto situaci řešit. Děkuji předem za odpověď

  • #6531 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den,
   v takovém případě podejte k soudu žádost o určení výživného. Skutečnost, že jste dospělá, otce vyživovací povinnosti nijak nezbavuje. Určení výše výživného není takto možná, podle dikce zákona dochází ke zhodnocení materiální i finanční situace povinného rodiče, jakož i potřeb vyživovaného dítěte.

Odpověď na: Alimenty
Osobní informace:

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre> <em> <strong> <del datetime=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">