Alimenty

Úvod Fóra Právní poradna Alimenty

Zvolené téma obsahuje celkem 25 odpovědí. Do diskuze (1 diskutujícího) se naposledy zapojil uživatel  Radka a poslední změna proběhla před 1 rokem, 6 měsíci.

 • Autor
  Příspěvky
 • #2565 odpověď

  Radka

  Byvaly pritel je za alimentyVpodmincePodDohledemAstaleNeplatíJakMá.Ma dané soudem platit 4 tisice a posle treba nen 500 korun-co mohu delat?

 • #2567 odpověď

  ksm.purtik
  Správce

  Dobrý podvečer Radko, obraťte se prosím na moje kolegy na e-mailu vyzivne@bpa-ak.cz nebo se podívejte přímo na jejich stránku http://bpa-ak.cz/sluzby/rodinne-pravo/vyzivne/ a postupujte podle instrukcí, poskytneme Vám bezplatnou právní pomoc při vymožení dlužného výživného.

 • #6011 odpověď

  Rebeka

  Dobrý den, jsem ve druhém měsíci těhotenstvi, přítel se na me bykaslal kdyz jsem mu rekla ze jsem tehotna. Dnes mi rek ze chce sepsat papiry aby nic neplatil. Jenze ja chci aby platil alimenty za to jak se ke me chova a jak se chova l nasemu budpucimu diteti. Dnes mi vyhrozoval ze jestli pujdu na soud skrz alimenty tak se zabije. K tomu vsemu me osocuje ze jsem nebrala schvalne prasky… Byvali pritel dela v nemecku. Mam pravo na alimenty a co muzu udelat pro to aby ty alimenty platil?

  • #6013 odpověď

   ksm.purtik
   Správce

   Dobrý den Rebeko,
   váš přítel “sepsat papíry, aby neplatil”, nemůže, resp. zákon tuto variantu nezná. Pokud testy DNA prokáží jeho otcovství, bude zapsán do RL, z čehož mu budou vyplývat rodičovská práva i povinnosti. Mezi povinnosti patří jmenovitě povinnost vyživovací a mezi práva právo na styk se svým dítětem.
   Naopak co se týká Vaší osoby, tak podle ustanovení občanského zákoníku můžete podat na soud návrh, aby Váš přítel – jakožto osobě, u které je pravděpodobné otcovství – Vám poskytl jako těhotné výživu a též přispěl finančně na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem.

 • #6065 odpověď

  Kateřina Hlušičková

  Dobrý den, chci se zeptat ohledně zvýšení alimentů. Když byly bývalému manželovi stanovený alimenty na dvě děti v částce 7175 měsíčně v roce 2013. Mám právo na zvýšení alimentů ted, když už chodí do základní školy a jejich potřeby jsou větší než před 6 ti lety ? Žijeme teď už do posledního halire každý měsíc. A kdo by mi připadne pomohl se sepsáním návrhu? Děkuji

 • #6149 odpověď

  ksm.purtik
  Správce

  Dobrý den,
  okolnosti pro zvýšení alimentů jsou uvedeny v příslušném článku v sekci Manuál samoživitelky. Při posuzování soudem nehrají roli pouze zvýšené potřeby dětí, ale i celková finanční a materiální situace povinného rodiče, potažmo obou rodičů.

 • #6373 odpověď

  JitulaJitula

  Dobrý den,
  švagr se nedávno rozešel s přítelkyní, se kterou má dceru (2,5 roku). Matka dítěte alimenty nevyžaduje, protože je s bohaté rodiny, ale máme obavy, aby po něm za pár let nevymáhala alimenty zpětně. Lze tomuto zabránit tím, že by mu dala potvrzení, že alimenty nevyžaduje? Nebo by toto potvrzení nemělo u soudu žádnou váhu? Pokud takové potvrzení lze použít, co vše by mělo obsahovat? Děkuji

  • #6379 odpověď

   ksm.purtik
   Správce

   Dobrý den,
   potvrzení, že rodič výživné nepožaduje, nemá žádnou právní váhu. Z hlediska legislativy mají oba rodiče k dětem vyživovací povinnost, alternativou je posílat částku na účet přímo dětem na účet.

   • Odpověď byla upravena před 1 týdnem, 2 dny uživatelem  ksm.purtik.
 • #6382 odpověď

  Verča

  Dobrý den, mám dotaz.
  Bývalý manžel mi platí alimenty na syna věk 12 let 3000 Kč měsíčně. Původně to bylo řešené s jeho platem 17500 Kč. Soudce se mě ptal na navýšení, u soudu jsem chtěla ponechat částku 3000kč.
  Aktuálně má novou přítelkyni, se kterou má dítě cca 3 měsíce. Bylo mi z jejích strany oznámeno, že bývalý od 1.10.2019 nastupuje na mateřskou dovolenou a jeho přítelkyně jde do práce. Vyhrožují mi mesengerm o snížení alimentů, jelikož on bude na mateřské. Můžete mi prosím poradit zda je toto možné?? Myslím, že to že jde ma MD je jeho rozhodnutí a správně by se měl brát jejích plat obou, jelikož žijí ve společné domácnosti? Já jsem sama, bydlím jenom se synem a platím nájem.
  Moc Vám děkuji, ráda bych se připravila na to co příjde.
  S pozdravem Verča

  • #6400 odpověď

   ksm.purtik
   Správce

   Dobrý den,
   vyhrožování je možné, nicméně záleží na případné rozhodnutí soudu. Pokud Váš ex manžel bude mít snížené příjmy vzhledem k nástupu na MD, tak to sice hraje roli, nicméně příjem jeho partnerky také. Jinými slovy Vaše dítě by mělo mít stejnou životní úroveň jako jeho rodiče.

 • #6425 odpověď

  Petra

  Dobrý den,

  mám takový dotaz. Žiji s partnerem, jenž má z předchozího manželství dvě deti.

  Alimenty na ně platíme řádně každý měsíc, ale partner změnil zaměstnání, kdy doba vyplácení mzdy je až po 20.dni v měsíci. S bývalou ženou bohužel není rozumná řeč a stále si stojí za tím, že pokud peníze nedostane do 15.dne v měsíci požene partnera před soud.

  Má na to vůbec nárok? I když peníze dostane o pár dnů později? Děkuji za odpověď

 • #6433 odpověď

  Katka

  Pěkný večer,
  chtěla bych se zeptat . V roce 2017 bylo zvednuto výživné na syna z částky 2.300 Kč na částku 2800 Kč s účinnosti od 1.1.2017 , soudní řízení proběhlo 4.4.2017 a téhož roku mu bylo ex manželovi přiznán plný invalidní důchod 15000 Kč na 2.roky + výdělek 18000 Kč. Letos jsem žádala o zvýšení na syna ( 15.let ) na částku 3800 Kč s účinnosti od 1.1.2019 ,ale že od srpna 2017 pobírá plný invalidní důchod jsem se dozvěděla při soudnímu řízení a vlastní nové auto. Soud byl odročen ,jestli mu prodlouží , zkrátí nebo odeberou invalidní důchod. Chtěla bych vědět , jestli můžu žádat vyšší částku od srpna 2017 i když jsem žádala navýšení od 1.1.2017, když se mu zvedl příjem. Se synem se nestýká a nepřispívá nad rámec vyživovací povinnosti. Syn má vrozenou oční vadu je dysgrafik a podezření na ADHD.
  Děkuji za odpovedˇ

 • #6434 odpověď

  Darca

  Dobry den v Breznu jsem mela soud ohledne vyzivneho na nezlerilou dcerku a mel plarit od dalsiho mesice do 15 do mych ruk otec od dcerky je pravant a,nepracant ale podle soudu si vydela 15 000 kc ma platit 1 500 na dluhu ten dela 59 000 kc a pak platit 2500kc ale otec se vubec nesnazi neco platit, kam to mam hlasit jestli staci PCR nebo I soudu a na OSPOD nebo ne, sem v teto situaci uplne poprve a nevim poradne co kam nebo tak dekuji mockrat za odpoved

 • #6478 odpověď

  Patricie

  Dobrý den, s bývalým přítelem máme 9 měsíční dceru. Řekl mi, že mi bude dávat 2000 měsíčně, ale to mi přijde dost málo. Vydělává kolem 30.000 měsíčně. Děkuji za rady.

  • #6491 odpověď

   ksm.purtik
   Správce

   Dobrý den,
   z Vaší zprávy není jasné, jaký je Váš dotaz. Údaje k orientačním výpočtům výživného naleznete v příslušném článku v sekci Manuál samoživitelky na našich webových stránkách. Pokud je přítel zapsán v rodném listě dcery, můžete soud požádat o soudní určení výše výživného společně se svěřením dítěte do Vaší péče.

 • #6494 odpověď

  Moni1212

  Dobrý den.
  Syn se po studiu na střední škole osamostatnil. Bydlí 3 roky v bytě s partnerem, oba pracující, podílející se společně na domácnosti. Syn se rozhodl studovat VŠ. Spočítal si, že finančně bude na tom mnohem lépe, než když by chodil do zaměstnání. Výhodně placené brigády + stanovil mi výši alimentů, které mám posílat. Dohodli jsme se nakonec na poloviční částce, ale asi s tím syn není spokojen, neboť v podstatě se mnou přerušil naše, do té doby dobré styky. Ozve se výjimečně a jen s tím, že něco po mne potřebuje zařídit.
  Finančně je na tom asi opravdu dobře. To se dozvídám náhodou z fotografií z různých zahraničních dovolených prezentovaných na sociálních sítích. Syn neví, že o tom vím. Připadá mi, že takto vycestovává minimálně každý druhý měsíc (já na dovolenou pracně šetřím, pomáhám si brigádami…).
  Syn navíc dostal auto (po mém rozvodu – takto jsme se domluvili).
  Připadá mi nefér, že po mne vyžaduje posílání peněz na podporu ve studiu, když to tak vypadá, že má pro své potřeby daleko více peněz než já.

  – Jak zjistím, zdali syn opravdu zdárně studuje? Mohu si to ověřit jinak než dotazem na syna?
  – Mohu se nějak bránit? Kdybych byla ve sporu u soudu – přihlíží se k “nadstandartnímu životu” zletilého dítěte?

  Množství zahraničních dovolených a “pravděpodobně” časté brigády mi s denní studiem nějak nejdou dohromady………..

  Děkuji za vaše vyjádření
  Moni

 • #6504 odpověď

  ksm.purtik
  Správce

  Dobrý den,
  pokud výše výživného dohodou Vám připadá nepřiměřeně vysoká vzhledem k příjmům syna, ať si o výživné požádá soudně. Soudu bude muset doložit doklady o studiu, stejně tak bude přihlížet k celkové finanční a materiální situaci nejen syna, ale i té Vaší.

 • #6517 odpověď

  Tereza

  Dobrý den,

  jsem studentka VŠ, do 14 let jsem bydlela s matkou a od 14 jsem bydlela s otcem, momentálně jsem rok u přítele. Matka mi přispívá měsíčně alimenty, ale otec nechce s tím, že mi stále v bytě drží můj pokoj. Teď se otec nově oženil, plánuje s manželkou rodinu a vzali si hypotéku. Teď od září se budeme s přítelem stěhovat do vlastního, tudíž se od otce už úplně odstěhuji. Ten ale nadále odmítá mi přispívat, vzhledem k mému studiu s tím, že už jsem dospělá (20 let). Chodím na brigádu, ale samozřejmě z ní nemám nějaké vysoké příjmy, protože je pro mě priorita studium. Otec má mimo mě s jinou ženou moji nevlastní sestru, které je 17 let a platí na ni 3000 Kč měsíčně. Chtěla bych se zeptat, jestli je tedy stále povinen na mě vzhledem ke studiu přispívat, případně jak vysoká by částka tedy měla být. Opravdu už nevím, jak s ním tuto situaci řešit. Děkuji předem za odpověď

  • #6531 odpověď

   ksm.purtik
   Správce

   Dobrý den,
   v takovém případě podejte k soudu žádost o určení výživného. Skutečnost, že jste dospělá, otce vyživovací povinnosti nijak nezbavuje. Určení výše výživného není takto možná, podle dikce zákona dochází ke zhodnocení materiální i finanční situace povinného rodiče, jakož i potřeb vyživovaného dítěte.

 • #6615 odpověď

  Jitka

  Dobrý den, bývalemu manželovi určil soud platit výživné na naší dceru částku 2.000 Kč měsíčně. Ten však platí pravidelně pouze částku 500 Kč co čtyři měsíce aby nebyl trestně stíhaný. Dcera dostudovala a je plnoletá. Dlužné výživné na dceru už dělá cca 200.000 Kč. Podotýkám, že bývalý manžel bere sociální dávky a majetek co má, raději píše na svou matku a nebo novou manželku. Exekuce jsou bezradné. Chci se zeptat co si s tím počnout a jestli ten dluh na výživném mám vymáhat já a nebo už moje dcera? Děkuji

 • #6649 odpověď

  Misa

  Dobry den
  Chci se zeptat na urceni otcovstvi a pripadne placeni na me a malou dcerku. Jiz v tehotenstvi jsem odesla od byvaleho z toho suvodu ze me neustale osocoval ze mala neni jeho. Neni s nim rozumna rec. Porad si stoji za svym. Chci podat zadost o urceni otcovstvi a na vysi alimentu. Male budou dva roky on se o ni nezajima jen obcas posle nejakou tu korunu. Kdysi mi rekl ze se ji zrekne. A ted mi jde o to ze kdyz se o ni nezajima a pronasi reci ze neni jeho a ze se ji zrekne. Je mozne soud pozadat o to aby ji nemohl vidat? Dalsi dotaz je kolik mi muze soud urcit vyzivne kdyz on ma podle jeho slov na vyplatnici 14000 i kdyz oba vime ze vydela mnohem vice jelikoz je ridic a jezdi po Evrope. Nepripadne me totiz fer aby byly alimenty vypocteny z toho mala co mu uvadi na pasce. Kdyz ma nejmene dvakrat tolik. Dekuji

 • #6653 odpověď

  ksm.purtik
  Správce

  Dobrý den,
  pokud podáte k soudu podnět na určení otcovství a testy DNA prokáží otcovství Vašeho ex partnera, bude zapsán do rodného listu. V tom okamžiku má k dítěti stejná práva i povinnosti jako vy. Můžete následně požádat o svěření dítěte do péče spolu s vyživovací povinností (doporučující tabulky výše výživného naleznete v příslušném článku v sekci Manuál samoživitelky na našich webových stránkách), ale také bude určen rozsah styku otce s dítětem. Určitě není možné požádat soud o to, aby se otec s dcerou nevídal, viz informace výše o právech a povinnostech rodičů.

 • #6743 odpověď

  Nicol

  Dobrý den, mám dotaz.
  Je mi 22 let a mám otce, kterého jsem nikdy neviděla, ale vím o něm a on ví o mně. Ale nikdy žádné alimenty neposílal. A jelikož peníze nemá, tak se chci zeptat, jestli to jde řešit přes soud a jestli je možné, že by mi ty peníze dal stát a stát je po něm vymáhal.
  Řešila bych to už dřív, ale moje mamka s ním nechtěla mít už nic společného, nechtěla ho vidět ani o něm slyšet, ale teď když jsem už dospělá, tak to začít řešit chci, ale nejdřív bych chtěla vědět, zda je to vůbec možné.
  Předem děkuji za odpověď,
  Hryvnová

  • #8315 odpověď

   ksm.purtik
   Správce

   Dobrý den,
   ano, toto lze řešit přes soud, a to žalobou na určení otcovství. Soud nařídí znalecký posudek na testy DNA a pokud tyto určí otcovství, bude dotyčný zapsán do Vašeho rodného listu. Následně je nutné podat k soudu žádost na určení výživného. Podle občanského zákoníku je u možnosti zpětného přiznání výživného uvedeno, že výživné je možné přiznat zpětně ode dne zahájení soudního řízení (max 3 roky zpětně), resp. musí soud zpětně určit počátek, kdy vznikl nárok na výživné. S ohledem na dobu, která od Vašeho narození uplynula, je nutné počítat s tím, že se jedná o právně složitější záležitosti.

Odpověď na: Alimenty
Osobní informace:

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre> <em> <strong> <del datetime=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">