Alimenty

Úvod Fóra Právní poradna Alimenty

Aktuálně je na stránce zobrazeno 24 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #2565 Reply
   Radka
   Host

   Byvaly pritel je za alimentyVpodmincePodDohledemAstaleNeplatíJakMá.Ma dané soudem platit 4 tisice a posle treba nen 500 korun-co mohu delat?

  • #2567 Reply
   ksm.purtik
   Správce

   Dobrý podvečer Radko, obraťte se prosím na moje kolegy na e-mailu vyzivne@bpa-ak.cz nebo se podívejte přímo na jejich stránku http://bpa-ak.cz/sluzby/rodinne-pravo/vyzivne/ a postupujte podle instrukcí, poskytneme Vám bezplatnou právní pomoc při vymožení dlužného výživného.

  • #6011 Reply
   Rebeka
   Host

   Dobrý den, jsem ve druhém měsíci těhotenstvi, přítel se na me bykaslal kdyz jsem mu rekla ze jsem tehotna. Dnes mi rek ze chce sepsat papiry aby nic neplatil. Jenze ja chci aby platil alimenty za to jak se ke me chova a jak se chova l nasemu budpucimu diteti. Dnes mi vyhrozoval ze jestli pujdu na soud skrz alimenty tak se zabije. K tomu vsemu me osocuje ze jsem nebrala schvalne prasky… Byvali pritel dela v nemecku. Mam pravo na alimenty a co muzu udelat pro to aby ty alimenty platil?

   • #6013 Reply
    ksm.purtik
    Správce

    Dobrý den Rebeko,
    váš přítel “sepsat papíry, aby neplatil”, nemůže, resp. zákon tuto variantu nezná. Pokud testy DNA prokáží jeho otcovství, bude zapsán do RL, z čehož mu budou vyplývat rodičovská práva i povinnosti. Mezi povinnosti patří jmenovitě povinnost vyživovací a mezi práva právo na styk se svým dítětem.
    Naopak co se týká Vaší osoby, tak podle ustanovení občanského zákoníku můžete podat na soud návrh, aby Váš přítel – jakožto osobě, u které je pravděpodobné otcovství – Vám poskytl jako těhotné výživu a též přispěl finančně na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem.

  • #6065 Reply
   Kateřina Hlušičková
   Host

   Dobrý den, chci se zeptat ohledně zvýšení alimentů. Když byly bývalému manželovi stanovený alimenty na dvě děti v částce 7175 měsíčně v roce 2013. Mám právo na zvýšení alimentů ted, když už chodí do základní školy a jejich potřeby jsou větší než před 6 ti lety ? Žijeme teď už do posledního halire každý měsíc. A kdo by mi připadne pomohl se sepsáním návrhu? Děkuji

  • #6149 Reply
   ksm.purtik
   Správce

   Dobrý den,
   okolnosti pro zvýšení alimentů jsou uvedeny v příslušném článku v sekci Manuál samoživitelky. Při posuzování soudem nehrají roli pouze zvýšené potřeby dětí, ale i celková finanční a materiální situace povinného rodiče, potažmo obou rodičů.

  • #6373 Reply
   JitulaJitula
   Host

   Dobrý den,
   švagr se nedávno rozešel s přítelkyní, se kterou má dceru (2,5 roku). Matka dítěte alimenty nevyžaduje, protože je s bohaté rodiny, ale máme obavy, aby po něm za pár let nevymáhala alimenty zpětně. Lze tomuto zabránit tím, že by mu dala potvrzení, že alimenty nevyžaduje? Nebo by toto potvrzení nemělo u soudu žádnou váhu? Pokud takové potvrzení lze použít, co vše by mělo obsahovat? Děkuji

   • #6379 Reply
    ksm.purtik
    Správce

    Dobrý den,
    potvrzení, že rodič výživné nepožaduje, nemá žádnou právní váhu. Z hlediska legislativy mají oba rodiče k dětem vyživovací povinnost, alternativou je posílat částku na účet přímo dětem na účet.

    • Odpověď byla upravena před 8 months, 3 weeks uživatelem ksm.purtik.
  • #6382 Reply
   Verča
   Host

   Dobrý den, mám dotaz.
   Bývalý manžel mi platí alimenty na syna věk 12 let 3000 Kč měsíčně. Původně to bylo řešené s jeho platem 17500 Kč. Soudce se mě ptal na navýšení, u soudu jsem chtěla ponechat částku 3000kč.
   Aktuálně má novou přítelkyni, se kterou má dítě cca 3 měsíce. Bylo mi z jejích strany oznámeno, že bývalý od 1.10.2019 nastupuje na mateřskou dovolenou a jeho přítelkyně jde do práce. Vyhrožují mi mesengerm o snížení alimentů, jelikož on bude na mateřské. Můžete mi prosím poradit zda je toto možné?? Myslím, že to že jde ma MD je jeho rozhodnutí a správně by se měl brát jejích plat obou, jelikož žijí ve společné domácnosti? Já jsem sama, bydlím jenom se synem a platím nájem.
   Moc Vám děkuji, ráda bych se připravila na to co příjde.
   S pozdravem Verča

   • #6400 Reply
    ksm.purtik
    Správce

    Dobrý den,
    vyhrožování je možné, nicméně záleží na případné rozhodnutí soudu. Pokud Váš ex manžel bude mít snížené příjmy vzhledem k nástupu na MD, tak to sice hraje roli, nicméně příjem jeho partnerky také. Jinými slovy Vaše dítě by mělo mít stejnou životní úroveň jako jeho rodiče.

  • #6425 Reply
   Petra
   Host

   Dobrý den,

   mám takový dotaz. Žiji s partnerem, jenž má z předchozího manželství dvě deti.

   Alimenty na ně platíme řádně každý měsíc, ale partner změnil zaměstnání, kdy doba vyplácení mzdy je až po 20.dni v měsíci. S bývalou ženou bohužel není rozumná řeč a stále si stojí za tím, že pokud peníze nedostane do 15.dne v měsíci požene partnera před soud.

   Má na to vůbec nárok? I když peníze dostane o pár dnů později? Děkuji za odpověď

  • #6433 Reply
   Katka
   Host

   Pěkný večer,
   chtěla bych se zeptat . V roce 2017 bylo zvednuto výživné na syna z částky 2.300 Kč na částku 2800 Kč s účinnosti od 1.1.2017 , soudní řízení proběhlo 4.4.2017 a téhož roku mu bylo ex manželovi přiznán plný invalidní důchod 15000 Kč na 2.roky + výdělek 18000 Kč. Letos jsem žádala o zvýšení na syna ( 15.let ) na částku 3800 Kč s účinnosti od 1.1.2019 ,ale že od srpna 2017 pobírá plný invalidní důchod jsem se dozvěděla při soudnímu řízení a vlastní nové auto. Soud byl odročen ,jestli mu prodlouží , zkrátí nebo odeberou invalidní důchod. Chtěla bych vědět , jestli můžu žádat vyšší částku od srpna 2017 i když jsem žádala navýšení od 1.1.2017, když se mu zvedl příjem. Se synem se nestýká a nepřispívá nad rámec vyživovací povinnosti. Syn má vrozenou oční vadu je dysgrafik a podezření na ADHD.
   Děkuji za odpovedˇ

  • #6434 Reply
   Darca
   Host

   Dobry den v Breznu jsem mela soud ohledne vyzivneho na nezlerilou dcerku a mel plarit od dalsiho mesice do 15 do mych ruk otec od dcerky je pravant a,nepracant ale podle soudu si vydela 15 000 kc ma platit 1 500 na dluhu ten dela 59 000 kc a pak platit 2500kc ale otec se vubec nesnazi neco platit, kam to mam hlasit jestli staci PCR nebo I soudu a na OSPOD nebo ne, sem v teto situaci uplne poprve a nevim poradne co kam nebo tak dekuji mockrat za odpoved

  • #6478 Reply
   Patricie
   Host

   Dobrý den, s bývalým přítelem máme 9 měsíční dceru. Řekl mi, že mi bude dávat 2000 měsíčně, ale to mi přijde dost málo. Vydělává kolem 30.000 měsíčně. Děkuji za rady.

   • #6491 Reply
    ksm.purtik
    Správce

    Dobrý den,
    z Vaší zprávy není jasné, jaký je Váš dotaz. Údaje k orientačním výpočtům výživného naleznete v příslušném článku v sekci Manuál samoživitelky na našich webových stránkách. Pokud je přítel zapsán v rodném listě dcery, můžete soud požádat o soudní určení výše výživného společně se svěřením dítěte do Vaší péče.

  • #6494 Reply
   Moni1212
   Host

   Dobrý den.
   Syn se po studiu na střední škole osamostatnil. Bydlí 3 roky v bytě s partnerem, oba pracující, podílející se společně na domácnosti. Syn se rozhodl studovat VŠ. Spočítal si, že finančně bude na tom mnohem lépe, než když by chodil do zaměstnání. Výhodně placené brigády + stanovil mi výši alimentů, které mám posílat. Dohodli jsme se nakonec na poloviční částce, ale asi s tím syn není spokojen, neboť v podstatě se mnou přerušil naše, do té doby dobré styky. Ozve se výjimečně a jen s tím, že něco po mne potřebuje zařídit.
   Finančně je na tom asi opravdu dobře. To se dozvídám náhodou z fotografií z různých zahraničních dovolených prezentovaných na sociálních sítích. Syn neví, že o tom vím. Připadá mi, že takto vycestovává minimálně každý druhý měsíc (já na dovolenou pracně šetřím, pomáhám si brigádami…).
   Syn navíc dostal auto (po mém rozvodu – takto jsme se domluvili).
   Připadá mi nefér, že po mne vyžaduje posílání peněz na podporu ve studiu, když to tak vypadá, že má pro své potřeby daleko více peněz než já.

   – Jak zjistím, zdali syn opravdu zdárně studuje? Mohu si to ověřit jinak než dotazem na syna?
   – Mohu se nějak bránit? Kdybych byla ve sporu u soudu – přihlíží se k “nadstandartnímu životu” zletilého dítěte?

   Množství zahraničních dovolených a “pravděpodobně” časté brigády mi s denní studiem nějak nejdou dohromady………..

   Děkuji za vaše vyjádření
   Moni

  • #6504 Reply
   ksm.purtik
   Správce

   Dobrý den,
   pokud výše výživného dohodou Vám připadá nepřiměřeně vysoká vzhledem k příjmům syna, ať si o výživné požádá soudně. Soudu bude muset doložit doklady o studiu, stejně tak bude přihlížet k celkové finanční a materiální situaci nejen syna, ale i té Vaší.

  • #6517 Reply
   Tereza
   Host

   Dobrý den,

   jsem studentka VŠ, do 14 let jsem bydlela s matkou a od 14 jsem bydlela s otcem, momentálně jsem rok u přítele. Matka mi přispívá měsíčně alimenty, ale otec nechce s tím, že mi stále v bytě drží můj pokoj. Teď se otec nově oženil, plánuje s manželkou rodinu a vzali si hypotéku. Teď od září se budeme s přítelem stěhovat do vlastního, tudíž se od otce už úplně odstěhuji. Ten ale nadále odmítá mi přispívat, vzhledem k mému studiu s tím, že už jsem dospělá (20 let). Chodím na brigádu, ale samozřejmě z ní nemám nějaké vysoké příjmy, protože je pro mě priorita studium. Otec má mimo mě s jinou ženou moji nevlastní sestru, které je 17 let a platí na ni 3000 Kč měsíčně. Chtěla bych se zeptat, jestli je tedy stále povinen na mě vzhledem ke studiu přispívat, případně jak vysoká by částka tedy měla být. Opravdu už nevím, jak s ním tuto situaci řešit. Děkuji předem za odpověď

   • #6531 Reply
    ksm.purtik
    Správce

    Dobrý den,
    v takovém případě podejte k soudu žádost o určení výživného. Skutečnost, že jste dospělá, otce vyživovací povinnosti nijak nezbavuje. Určení výše výživného není takto možná, podle dikce zákona dochází ke zhodnocení materiální i finanční situace povinného rodiče, jakož i potřeb vyživovaného dítěte.

  • #6615 Reply
   Jitka
   Host

   Dobrý den, bývalemu manželovi určil soud platit výživné na naší dceru částku 2.000 Kč měsíčně. Ten však platí pravidelně pouze částku 500 Kč co čtyři měsíce aby nebyl trestně stíhaný. Dcera dostudovala a je plnoletá. Dlužné výživné na dceru už dělá cca 200.000 Kč. Podotýkám, že bývalý manžel bere sociální dávky a majetek co má, raději píše na svou matku a nebo novou manželku. Exekuce jsou bezradné. Chci se zeptat co si s tím počnout a jestli ten dluh na výživném mám vymáhat já a nebo už moje dcera? Děkuji

  • #6649 Reply
   Misa
   Host

   Dobry den
   Chci se zeptat na urceni otcovstvi a pripadne placeni na me a malou dcerku. Jiz v tehotenstvi jsem odesla od byvaleho z toho suvodu ze me neustale osocoval ze mala neni jeho. Neni s nim rozumna rec. Porad si stoji za svym. Chci podat zadost o urceni otcovstvi a na vysi alimentu. Male budou dva roky on se o ni nezajima jen obcas posle nejakou tu korunu. Kdysi mi rekl ze se ji zrekne. A ted mi jde o to ze kdyz se o ni nezajima a pronasi reci ze neni jeho a ze se ji zrekne. Je mozne soud pozadat o to aby ji nemohl vidat? Dalsi dotaz je kolik mi muze soud urcit vyzivne kdyz on ma podle jeho slov na vyplatnici 14000 i kdyz oba vime ze vydela mnohem vice jelikoz je ridic a jezdi po Evrope. Nepripadne me totiz fer aby byly alimenty vypocteny z toho mala co mu uvadi na pasce. Kdyz ma nejmene dvakrat tolik. Dekuji

  • #6653 Reply
   ksm.purtik
   Správce

   Dobrý den,
   pokud podáte k soudu podnět na určení otcovství a testy DNA prokáží otcovství Vašeho ex partnera, bude zapsán do rodného listu. V tom okamžiku má k dítěti stejná práva i povinnosti jako vy. Můžete následně požádat o svěření dítěte do péče spolu s vyživovací povinností (doporučující tabulky výše výživného naleznete v příslušném článku v sekci Manuál samoživitelky na našich webových stránkách), ale také bude určen rozsah styku otce s dítětem. Určitě není možné požádat soud o to, aby se otec s dcerou nevídal, viz informace výše o právech a povinnostech rodičů.

  • #6743 Reply
   Nicol
   Host

   Dobrý den, mám dotaz.
   Je mi 22 let a mám otce, kterého jsem nikdy neviděla, ale vím o něm a on ví o mně. Ale nikdy žádné alimenty neposílal. A jelikož peníze nemá, tak se chci zeptat, jestli to jde řešit přes soud a jestli je možné, že by mi ty peníze dal stát a stát je po něm vymáhal.
   Řešila bych to už dřív, ale moje mamka s ním nechtěla mít už nic společného, nechtěla ho vidět ani o něm slyšet, ale teď když jsem už dospělá, tak to začít řešit chci, ale nejdřív bych chtěla vědět, zda je to vůbec možné.
   Předem děkuji za odpověď,
   Hryvnová

   • #8315 Reply
    ksm.purtik
    Správce

    Dobrý den,
    ano, toto lze řešit přes soud, a to žalobou na určení otcovství. Soud nařídí znalecký posudek na testy DNA a pokud tyto určí otcovství, bude dotyčný zapsán do Vašeho rodného listu. Následně je nutné podat k soudu žádost na určení výživného. Podle občanského zákoníku je u možnosti zpětného přiznání výživného uvedeno, že výživné je možné přiznat zpětně ode dne zahájení soudního řízení (max 3 roky zpětně), resp. musí soud zpětně určit počátek, kdy vznikl nárok na výživné. S ohledem na dobu, která od Vašeho narození uplynula, je nutné počítat s tím, že se jedná o právně složitější záležitosti.

  • #8858 Reply
   Veronika
   Host

   Ahoj mam syna a pritel je nevlastni otec ale syna se ujal uz od narozeni. nechal se zapsat do rodneho listu a syna sme vychovavali spolu, bere ho jako vlastni. Dokonce mame stanoveny soudem i vyzivne a vzdy platil. Ted se rozchazime a rekl mi ze mi na dite platit nebude. Musi platit alimenty kdyz je zapsan v rl? Bio otec se nehlasi a ja o nem taky nechcu vedet.

   • #8860 Reply
    admin
    Správce

    Dobrý den,
    dokud je dotyčný zapsán do rodného listu, má vyživovací povinnost, resp. všechna rodičovská práva i povinnosti i přes případný rozchod.

  • #8944 Reply
   Dasa
   Host

   Dobry den,jsem slobodna maminka,mam 11 m dcerku. Byvali kdyz zjistil ze jsem tehotna,zacal mne delat peklo a rekl ze jsem si to zmistikovala a naplanovala.Nas vstah byl komplikovan,nakolik jsem ho milovala a byla mu verna on mne zatim jenom vyuzival a vravel ze mne ma rad jakl dobrou kamaradku…viem moja hlupost,ne na darmo se vravi ze laska je slepa. Na priek jemu natlaku jsem si malu nechala a jsem moc statna. Chci podat na soud papir ohledne vyzivneho na namlou. On ale ma jeste 13 leteho syna ve sve opatere. Ma vysoky prijem ,no podnika. Tym ze jsem Slovenka ,nem praco ho zapsat do RL . Prosim poradte co mam delat.
   Dekuji

   • #8953 Reply
    admin
    Správce

    Dobrý den,
    Vašeho ex partnera musíte nechat zapsat do RL. Skutečnost o Vaší národnosti na to nemá vliv. Pro více detailní informace můžete kontaktovat naše právničky na emailu poradna@klubsvobodnychmatek.cz.

  • #8963 Reply
   Jana
   Host

   Dobrý den můj muž platí alimenty na dceru která údajně chodí do školy bylo jí 18 let je těhotná žije se svým přítelem myslíme si že do školy nechodí ale je tam evidována. Je povinnen platit výživné? Děkuji

   • #8965 Reply
    admin
    Správce

    Dobrý den,
    vyživovací povinnost na zletilé dítě platí, dokud není dítě schopné se samo uživit, což bývá obvykle do konce studia. Nicméně pokud se nejedná o smysluplnou přípravu na povolání, nebude mít rodič dále povinnost dítě podporovat. Pokud Váš muž platí výživné na základě soudního rozsudku, může dát k soudu žádost o snížení či zrušení vyživovací povinnosti – soud bude prověřovat odůvodněné potřeby dítěte i jeho majetkové poměry, jakož i poměry na straně povinného rodiče. Soud má právo mimo jiné požadovat předložení důkazů, jako například potvrzení o studiu a školní docházce, nákladech na bydlení, příjmy rodičů, apod.

  • #8966 Reply
   Lenka
   Host

   Dobrý den, ex partner neplatí pravidelně stanovené výživné soudem. Jeden měsíc jo pak zase ne. Už byl jednou za neplacení výživného odsouzen. Mám se znovu obrátit na soud? Nebo podat žádost na exekuci?

  • #9270 Reply
   Miroslav
   Host

   Dobrý den, mám 2,5 ročního syna, na syna platím 3500kc, dle tabulek z výši mého platu bych měl platit 2400kc nějak mi to nevadí, ale nevím kam matka peníze investuje, kluka si oblékám sám, když je u mě na víkend nemá na sobe nic nového, nedavno jsem zjistil že matka má nový kočárek, ale mě ho nechce dávat, tudíž jsem musel koupit kočárek, máme štěstí že většinu oblečení dedime a chodíme do sekace, chci se tedy zeptat jestli má otec právo vědět jak matka nakládá s alimenty pro dítě, děkuji

   • #9296 Reply
    admin
    Správce

    Dobrý den,
    výživné má být používáno výhradně pro potřeby dítěte. Nový občanský zákoník sice upravuje problematiku vyživovací povinnosti, ale neukotvuje druhému rodiči předložit povinnost vyúčtovat alimenty. Na soud se nicméně můžete obrátit v případě, že existuje důvodné podezření, že je výživné používáno k jiným účelům, než je úhrada potřeb dítěte.

  • #9333 Reply
   Kačka
   Host

   Dobrý večer, rada bych se zeptala. Můj bývalý přítel, chci zdůraznit, nejsme sezdaní. Rozešli jsme se, a nebydlíme spolu. máme spolu 2 syny 3 roky a 9 měsíců. Jeho průměrný plat činí cca 65 tis, čistého, ale zároveň splácí hypotéku cca 20 tis. za být ve kterém teď bydlí sám, protože já jsem odešla + 3.500 jako ručitel člověku, který nesplácel své závazky. Když spočíta své výdaje celkem (hypotéka, bydlení, energie, internet, atd, je na téměř na 40 tis. Na jakou výši vyzivneho si mohu dělat nárok? Prosim, dekuji!

   • #9334 Reply
    admin
    Správce

    Dobrý den Kačko,
    předem je nutné zdůraznit, že aby se na Vašeho přítele vztahovala vyživovací povinnost, musí být uveden v rodném listě dětí. Pokud tomu tak je, má rodičovská práva i povinnosti včetně té vyživovací. Co se týká výše výživného, nahlédněte do příslušného článku v sekci Manuál pro rodiče samoživitele na našich webových stránkách, naleznete tam doporučující tabulky Ministerstva spravedlnosti. Je nutné zdůraznit, že příjem povinného rodiče je podstatnou skutečností, která je u stanovování výše výživného zohledňována, stejně tak to jsou ale i potřeby dětí i Vaše finanční a majetková situace.

  • #9864 Reply
   Otec
   Host

   Dobrý den , platím na syna 3000 ,
   Chci částku zvednout na 4000 ale stim ze to chci
   Mít oficiálně potvrzené soudem , jak se v takovém
   Případě má postupovat ? Přece jenom to není soudní
   Spor a bývalá stim bude určitě taky souhlasit,
   Děkuji za odpověď

Aktuálně je na stránce zobrazeno 24 vláken odpovědí
Odpověď na: Alimenty
Osobní informace:

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre class=""> <em> <strong> <del datetime="" cite=""> <ins datetime="" cite=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">