Dovolená v zahraničí plus vyhrožování

Úvodní stránka Fóra Právní poradna Dovolená v zahraničí plus vyhrožování

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 hlasy) se naposledy zapojil uživatel  admin a poslední změna proběhla před 1 rok.

 • Autor
  Příspěvky
 • #3947 Odpověď

  Vendula

  Dobrý den, mám dítě ve věku 4 let a doposud o ní otec (napsaný v rodném listu) nejevil zájem, pokud teda nepočítám návštěvu na narozeniny a vánoce. Dohodli jsme se, že nebudeme svěření do péče a alimenty řešit soudně a to také doposud platilo. Nyní začíná projevovat o dceru zájem, jenže dcera s ním nechce nikam jet. Vyhrožuje mi, že mi sníží alimenty, pokud mu ji nebudu dávat. Má na to právo? A lze se tomu nějak bránit? Podotýkám, že jsem se snažila s ním nejen dobře vycházet, ale také, aby vztah s dcerou měl, byť ten vztah je v současné době minimální.

  Nyní ji chce vzít k moři na týden, což já důrazně odmítám. Vzhledem k jejímu věku a vzhledem k jejich vztahu. Je možné vzít dítě do zahraničí bez mého souhlasu? Podotýkám, že nemá s ní ani stejné příjmení. Případně jde tomuto zabránit? Je možné zažádat soud o svěření do péče a dokud nerozhodne, nemůže si ji nikam vzít?

  Vzhledem ke všem okolnostem, které se nyní dějí, bych ráda požádala soud o svěření do mé péče. Vím, že mu budou pak stanoveny termíny, kdy si ji bude moct brát. A s tím také počítám. Předpokládám ale, že když bude v mojí péči, budu muset dát souhlas se zahraničním pobytem. Předem děkuji za odpověď.

 • #3949 Odpověď

  admin
  Právník

  Dobrý den Vendulo, pokud je otec zapsaný v rodném listě, má k dítěti stejná práva a povinnosti jako vy. Jedinou možností pro Vaši situaci je požádat u soudu o svěření dítěte do péče, která zároveň upraví po zhodnocení situace i styk dítěte s otcem, není ovšem dáno, že automaticky možnost společné dovolené s dítětem v zahraničí zamítne. Pro současnou situaci, kdy situace není soudně upravena, platí, že u dovolených krátkodobého rázu není z hlediska legislativy vyžadován souhlas druhého rodiče s vycestováním dítěte. Nicméně obecně se doporučuje, aby při cestování do zemí EU byl souhlas vydán vzhledem k možnosti, že to může vyžadovat právní řád státu, kam je s dítětem cestováno.

Odpovědět: Dovolená v zahraničí plus vyhrožování
Vložení dotazu do poradny:

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre> <em> <strong> <del datetime=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">