majetkoprávní vypořádání manželů po rozvodu – byt – hypotéka

Úvodní stránka Fóra Právní poradna majetkoprávní vypořádání manželů po rozvodu – byt – hypotéka

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  admin a poslední změna proběhla před 1 rokem, 4 měsíci.

 • Autor
  Příspěvky
 • #2635 odpověď

  Ivka

  Dobrý den,
  jsem rozvedená a žiji sama s dvěmi dětmi 11- ZTP a 18 v bytě který vlastníme napůl s bývalým manželem. Na byt je hypotéka. Bývalý manžel s námi nebydlí a byt i s polovinou hypotéky platím já (doplácí pouze 4000 z 9000) na to aby měl po splacení nárok na polovinu bytu.
  Nyní o svojí polovinu prý nemá zájem a chce vyplatit polovinu tržní ceny bytu. Tržní cena bytu je nyní cca 4 000 000 a kupní před 10 lety byla 2 700 00 Kč. Poradíte mi jak postupovat? Já bych chtěla v bytě zůstat, mohu se nějak bránit když se mnou žijí děti? Ta mladší dcera i v okolí navštěvuje speciální ZŠ a je ZTP. Má právo na to abych mu vyplatila polovinu ceny bytu?A jaké ceny tržní nebo kupní.
  Předem děkuji za Odpověď

 • #2657 odpověď

  admin
  Správce

  Dobré odpoledne Ivko,
  Společné vlastnictví je vždy komplikované a dlouhodobě neudržitelné a soudě dle Vašich informací se s bývalým manželem budete muset vypořádat. Buď se dohodnete na způsobu (jeden z vás vypořádá druhého, byt prodáte a rozdělíte se o utržené peníze apod.) a ceně za vypořádání společného vlastnictví, v opačném případě rozhodne na základě návrhu jednoho z vás soud.
  Ten nejdříve řeší otázku způsobu vypořádání. V tomto případě by zřejmě rozhodl o přikázání nemovitosti do vlastnictví jednoho ze spoluvlastníků a vyplacení druhého. Věřím, že vzhledem k okolnostem by soud přikázal nemovitost do vlastnictví Vám. Nicméně takový způsob je možný pouze, pokud byste byla schopná bývalého manžela vyplatit. Pokud ne, může soud rozhodnout o dražbě nemovitosti a z utržené ceny vyplatit podle podílů oba vlastníky.
  Dostáváme se k druhé otázce, a to je určení ceny. Bohužel, podstatná je cena obvyklá v době vypořádání spoluvlastnictví. Soud by ustanovil znalce a ten by zkoumal cenu tržní. I z těchto hledisek existují za určitých podmínek výjimky, ale to je na podrobnější právní studium. Dobré je, že lze přihlédnout při stanovení ceny za vypořádání právě k okolnostem svědčícím ve Váš prospěch (o nemovitost se staráte, máte výdaje s jejím udržováním, vychováváte zde rodinu apod.). Vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí obecně rostou (nemáme dostatečné informace o Vašem bytě), může být ve Vašem zájmu situaci řešit co nejdříve. Pokud ale máte zájem stávající stav udržet co nejdéle kvůli nedostatku financí k vyplacení bývalého manžela, doporučovali bychom situaci vyřešit dohodou. Ideální by byla samozřejmě dohoda, která by Vám umožnila nemovitost užívat do zletilosti mladšího dítěte za stávajícího stavu (tedy podílení se na hypotéce s bývalým manželem) a zafixovala cenu za vypořádání jeho podílu. V budoucnu by pak bylo na Vás a Vašich finančních možnostech, jestli byste ho vyplatila nebo byt prodala. Při vyjednávání o ceně bychom doporučovali upozornit na to, že v případě, že by došlo na soud, ten by přihlédnul právě k okolnostem svědčícím ve Váš prospěch.

Odpověď na: majetkoprávní vypořádání manželů po rozvodu – byt – hypotéka
Osobní informace:

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre> <em> <strong> <del datetime=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">