Práce na rodičovské dovolené

Úvod Fóra Právní poradna Práce na rodičovské dovolené

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Příspěvky
  • #9103 Reply
   Alena
   Host

   Dobrý den,
   jsem na rodičovské dovolené a po roce jsem se vrátila do práce na zkrácený úvazek. Po roce jsem zjistila, že práci a starost o děti nezvládám a chtěla bych být ještě rok doma. Mám dotaz. Je možné se z pracovního poměru zase vrátit ke statusu matky na rodičovské dovolené nebo můj nástup do práce je nezvratný proces? Dítěti je nyní 2 roky a 1 měsíc.
   Nebo mi byla nabídnuta varianta zkrátit pracovní poměr na 0,1 úvazku. Jak to potom funguje po skončení rodičovské? Je zaměstnavatel povinen mi úvazek navýšit zase na původní hodnotu jako před nástupem na MD? Bojím se, že by mi mohl říct, že mi třeba úvazek zpět nenavýší.
   Děkuji moc za odpověď.

  • #9241 Reply
   admin
   Správce

   Dobrý den,

   dle ust. § 196 zákoníku práce platí, že k prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou, přičemž rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

   Z dikce citovaného ustanovení plyne, že zaměstnanci přísluší rodičovská dovolená do doby 3 let věku, přičemž v případě, že by zaměstnanec nastoupil do pracovního poměru před dosažením věku 3 let dítěte, může se kdykoliv vrátit zpět na rodičovskou dovolenou, a to až do 3 let věku dítěte. To má za následek, že zaměstnanec může čerpat rodičovskou dovolenou i po částech, tedy i opakovaně bez souhlasu zaměstnavatele. Pro úplnost dodávám, že se judikatura rozchází v názoru, zda má zaměstnavatel povinnost umožnit předčasný návrat zaměstnance z rodičovské dovolené na pracoviště, či nikoliv. Zvlášť v případě opakovaném čerpání rodičovské dovolené může vyvstat riziko, že zaměstnavatel nebude s ohledem na povinnost zajistit si po dobu čerpání rodičovské dovolené náhradu, chtít takové žádosti o předčasný (opakovaný) návrat vyhovět.

   Zaměstnavatel má rovněž povinnost přihlédnout při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnanců, kteří pečují o děti. Pokud zaměstnanci, kteří pečují o dítě mladší 15 let, požádají o úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, jestliže tomu nebrání závažné provozní důvody (musel by je ovšem doložit). V praxi se ovšem nejedná o žádost, ale o spíše o dohodu zaměstnavatele se zaměstnancem. V takové dohodě bych tedy doporučovala sjednat, že kratší pracovní doba bude například pouze po určitou dobu (například po dobu jednoho roku) a poté bude zaměstnanec vykonávat práci v pracovním poměru se základní pracovní dobou.

   Dle mého názoru tedy lze využít obě možnosti, tedy jak opakovaně čerpat rodičovskou dovolenou, tak si i dohodou sjednat (na přechodnou dobu, viz shora) zkrácení úvazku. Zkrácení úvazku je, na rozdíl od opakovaného čerpání rodičovské dovolené, podmíněno souhlasem zaměstnavatele.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpověď na: Práce na rodičovské dovolené
Osobní informace:

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre class=""> <em> <strong> <del datetime="" cite=""> <ins datetime="" cite=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">