Promlčení alimentů

Úvodní stránka Fóra Právní poradna Promlčení alimentů

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (2 hlasy) se naposledy zapojil uživatel  Anna a poslední změna proběhla před 9 měsíců, 1 týden.

 • Autor
  Příspěvky
 • #3557 Odpověď

  Gabriela

  Dobrý den,

  prosím, jak je to s promlčením dlužných alimentů? Někde jsem četla, že stejně jako ostatní dluhy jsou promlčené po 3 či 5 letech, někde až po 10. Moc jsem tomu nerozuměla, kdy platí to či ono. Je to tak i v případě, že jsem podala trestní oznámení za neplacení? Děkuji za odpověď.

 • #3571 Odpověď

  admin
  Právník

  Dobrý den Gábino, dle § 613 nového občanského zákoníku platí, že právo na výživné se nepromlčuje, právo na jednotlivá opakující se plnění (pravidelné dávky výživného) ale ano. Promlčecí lhůta se počítá pro každou dávku výživného zvlášť a její délka je tři roky od doby povinnosti řádného vyplacení.

 • #3633 Odpověď

  Gabriela

  Dobrý den, děkuji. Čili to chápu tak, že to co měl zaplatit před třemi lety a nezaplatil, již propadá a vlastně nedluží už z té doby nic. Je to tak? Platí ty tři roky i v případě, že jsem podala trestní oznámení za neplacení, kde se to sečetlo za všechny roky pozpátku (v minulosti zaplatil třeba tři měsíce z 12 měsíců v roce) a nyní již poslední 2 až 3 roky vůbec nic. Nebo i toto trestní oznámení se vlastně stává bezpředmětné (a již se dluh promlčuje a nemusí dávat dítěti nic) po uplynutí tří let od poslední platby, která v tom trestním oznámení byla zahrnuta? Děkuji za upřesnění.

  • #3639 Odpověď

   admin
   Právník

   Dobré dopoledne Gábino, v podstatě ano, protože pokud uplynou tři roky od okamžiku vzniku nároku na výplatu výživného, může se stá prakticky nevymahatelné. Viz uvedená info o tom, že samotná vyživovací povinnost se nepromlčuje, ale promlčuje se právo na výplatu každé jednotlivé platby výživného. Zmiňovaná promlčecí lhůta se přerušuje dohodou o uznání závazku mezi rodiči nebo podáním žaloby na zaplacení dlužné částky.

 • #3653 Odpověď

  Anna

  Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu v následující situaci. Otec dítěte nechce být zapsán v rodném listě, ale je ochoten platit alimenty 7.000 měs + placení veškerých velkých nákladů (kočárek apod) – na dobré slovo, popřípadě jakýmkoli právním opatřením, aby tato částka byla domahatelná. Mohu ze zeptat, zda je lépe riskovat snížení alimentů u soudu a trvat na rodném listě nebo vyjít otci vstříc. Bohužel nemám tušení, jak se výše alimentů oficiálě pohybuje. Nedokáži si představit, že by nám vyměřili 1200 – jak tady v diskusích čtu. Otec je OSVČ.

 • #3655 Odpověď

  Anna

  omlouvám se, příspěvek jsem špatně zařadila …

Odpovědět: Promlčení alimentů
Vložení dotazu do poradny:

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre> <em> <strong> <del datetime=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">