Styk s vnoučaty

Úvodní stránka Fóra Právní poradna Styk s vnoučaty

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  admin a poslední změna proběhla před 6 měsíci.

 • Autor
  Příspěvky
 • #5804 odpověď

  Alena

  Dobrý den,
  jsem matka svobodné matky. Dcera se před rokem rozešla s partnerem, se kterým má syna, nyní necelé 3 roky, a dceru 5 měsíců. Pokud byli spolu, tak u nás s vnoučkem trávili hodně času, třeba i 3 týdny v kuse, a partnerovi to nevadilo, očividně mu to i vyhovovalo. Po rozchodu začalo “peklo” nebudu to popisovat, Vymiňoval si, styk se synem i 3x týdně, pokud mu dcera nevyhověla, bylo zle, došlo to tak daleko, že požádal soud o střídavou péči. Nyní čekají na psychologické vyšetření, které soud nařídil. To bylo v listopadu. Před Vánocemi otec požádal soud o předběžné opatření. kde chce mít syna každé úterý a každý čtvrtek odpoledne a ob týden víkend od pátku do neděle večer. Toto mu soud schválil. Naštěstí ještě stačili u nás strávit vánoční svátky, i když otec s tím nesouhlasil. Od té doby jsme dceru a ani děti neviděli, protože bydlíme 300 km od Prahy. Dcera by musela jet s dětmi v pátek a v pondělí se vrátit, což výprava s miminkem je nad její síly. My s manželem chodíme ještě do práce a tak bychom mohli do Prahy jet v sobotu a vracet se v neděli – jsme z toho nešťastní, jak my, tak i vnuk a dcera, protože on se pořád ptá, kdy pojedou za dědou a babí na Moravu…..
  Máme my, jako prarodiče nějakou šanci na styk s našimi vnoučaty – lze si také podat žádost na soud o předběžné opatření, např. že bychom chtěli strávit jednou za čtvrtletí týden se svými vnoučaty?
  Co můžeme udělat pro to, abychom je mohli vídat? Otec neustoupí, vyhrožuje, že když dcera s dětmi odjede k nám, tak si pro ně přijde s Policií ČR, žádnou dohodu není ochoten přijmout. Co nejvíce se snaží nás a děti separovat od sebe, to se mu podařilo. Vnouček totiž na svém dědovi citově visí a to se zřejmě otce nelíbí.
  Prosím o radu.

 • #5810 odpověď

  admin
  Správce

  Dobrý den Aleno,
  co se týká Vaší otázky, je možné upravit styk dítěte s prarodiči, pokud to je v zájmu dítěte a vyžadují to i poměry v rodině. Postup by měl být takový, že byste měla navštívit OSPOD a podat informaci o druhém rodiči, který Vám brání ve styku s vnukem. OSPOD by měl následně řešit situaci v rámci rodiny za účelem zjištění informací, proč je styku bráněno. Pokud by věc nešla vyřešit vzájemnou dohodou, je možné podat návrh na určení výchovného styku prarodičů s dítětem, případně i formou předběžného opatření. Z praktického pohledu na Vaši situaci Vám ve styku bráněno není, Váš problém je velká vzdálenost mezi Vaším bydlištěm a bydlištěm dcery. Co se týká výhrůžek otce, že Vaše dcera za Vámi jezdit nesmí, tak toto je zcela vyloučené. Pokud otec dostává syna v soudně stanovených termínech, tak v další době, kdy je v péči matky, je zcela na jejím rozhodnutí, s kým se syn bude stýkat nebo ne.

 • #5816 odpověď

  Alena

  Děkuji za odpověď,
  Dcera je s námi v kontaktu, ale nám se jedná o to, že otec má předběžné opatření takto: každé úterý a každý čtvrtek od 15 hod do 18 hod a každý lichý víkend od pátku do neděle. Tzn. že k nám mohou přijet pouze sudý týden a to na pátek, sobota ,neděle a pondělí, přičemž pátek a pondělí stráví cestováním, které s 5 měsíčním miminem a 2,5 letým dítetem vůbec není jednoduchý a pro dceru poměrně i fyzicky náročný.
  Jedná se nám o to, že když k nám přijedou, aby mohli zde být delší dobu např. celý týden. Otec není přistupný domluvě, že by styk v úterý a čtvrtek daného týdne, po který budou u nás, byl nahrazen jinými, náhradními termíny.
  Ano, bráněno ve styku nám není, ale máme nárok pouze na 4 dny i s cestou. Dřřve mu nevadilo, že u nás byli i 3 týdny v kuse, byli jsme s chlapcem a s dcerou 14 dní na dovolené u moře, chlapec je na nás citově fixovaný, stýská se mu, a nám také. Teď např. je u nás sníh, na vánoce se mnou již lyžoval, a teď by také mohl, ale prostě otec ho nepustí aby aktivně trávil společný čas se svými prarodiči. Musí být v Praze, sedět u televize nebo monitoru a jíst čokoládu a bonbony.

  • #5826 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den Aleno,
   relevantní je předběžné opatření, které je nutné respektovat. Pokud není dohoda s otcem možná, je jedinou možností požádat o úpravu styku, nicméně soud bude v první řadě přihlížet k rovině matky a otce a až v druhé k prarodičům.

Odpověď na: Styk s vnoučaty
Osobní informace:

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre> <em> <strong> <del datetime=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">