Úprava prac.doby pro samoživitelku

Úvodní stránka Fóra Právní poradna Úprava prac.doby pro samoživitelku

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  admin a poslední změna proběhla před 11 měsíci, 3 týdny.

 • Autor
  Příspěvky
 • #4864 odpověď

  Nikol – Mell

  Dobrý den,
  pracuji v sociálních službách a přijata jsem byla loňský rok (doba určitá do 5.12.2018) na 12h směny. Bohužel jsme se v průběhu roku rozešli s otcem a já mám nyní dvě děti ve věku 5. a 3.roky ve své péči. U nás v zaměstnání jsou i pozice na 8.směnný provoz no je to jiná pozice než moje, ale pro stejný účel- přímá péče. Ale jsou samosebou obsazený, Už od února se snažím domluvit 8.hodinové směny. No bez úspěchu.
  Chci se optat zda-li mi zaměstnavatel musí umožnit 8.hodinové směny nebo nemusí. Popřípadě jestli má nějak povinnost z té pozice někoho přesunout někam jinam. Jelikož si tak nějak nevím rady. Syn má poslední školkový rok, ráda bych se mu věnovala až bude chodit do školy. Takto si musím platit chůvu jelikož dělám kr. a dl. týden..
  jsem z toho dost nešťastná.

  Děkuji Nikol

 • #4869 odpověď

  admin
  Správce

  Dobrý den Nikol,
  podle zákoníku práce na to máte nárok. Konkrétně § 241 uvádí, že pokud jako zaměstnanec pečujete o dítě mladší 15 let a požádáte o kratší pracovní dobu (například 4 či 6 hodin denně) nebo upravenou týdenní pracovní dobu (například 20 hodin týdně, rozložených do tří pracovních dnů), tak je Vám zaměstnavatel povinen vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody.
  Pokud se k tomu nebude mít, lze se tohoto právního nároku domáhat soudně a zaměstnavatel pak musí před soudem prokázat, jaké jsou vážné provozní důvody, které zabraňují pracovní dobu upravit. Jinými slovy pouze v případě, že by Vaší upravenou pracovní dobou byl skutečně ohrožen nebo narušen řádný provoz zaměstnavatele, bylo by to shledáno za vážné provozní důvody. Může se stát, že při Vaší žádosti o upravenou pracovní dobu Vám zaměstnavatel rovnou nabídne dohodu o ukončení Vašeho pracovního poměru, v takovém případě určitě nic takového nepodepisujte a vyčkejte, jak bude pokračovat v jednání.

Odpověď na: Úprava prac.doby pro samoživitelku
Osobní informace:

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre> <em> <strong> <del datetime=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">

Storno