Výživné na děti

Úvodní stránka Fóra Právní poradna Výživné na děti

Zvolené téma obsahuje celkem 19 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  admin a poslední změna proběhla před 1 rokem, 3 měsíci.

 • Autor
  Příspěvky
 • #2457 odpověď

  Katka

  Dobrý den, mám s partnerem s kterým žiji 2 děti 15 a 8 let. Partner je celý týden pracovně mimo domov, vrací se jen na víkend. Celá starost o děti a domácnost je na mě již více než 10 let. Partner mi nechce přispívat jednorázovou částkou na výživu dětí. Musím si vždy říct na co a kolik potřebuji a pokud on usoudí, že to není potřeba nebo pokud se nechovám dostatečně vhodně vůči němu nedá mi nic. Jeho příjem je přitom nadprůměrný 80000,- čistého měsíčně. Na jakou částku mám nárok a kam se obrátit o radu a pomoc?
  Děkuji za odpověď.

 • #2487 odpověď

  admin
  Správce

  Dobrý večer Katko, rodinné právo v novém občanském zákoníku v § 697 uvádí, že manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost v rozsahu, který oběma zajišťuje zásadně stejnou hmotnou a kulturní úroveň s tím, že tomuto předchází jejich vyživovací povinnost vůči dětem. Jinými slovy oba manželé mají stejná práva a povinnosti s tím, že jsou povinni zajišťovat potřeby rodiny podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Samozřejmě ze strany ženy může dané představovat právě osobní péče o domácnost a děti. Pokud by Váš manžel nechtěl hradit náklady společné domácnosti a není možná cesta společné dohody, jediným řešením je obrátit se na soud, aby Vašemu manželovi nařídil vůči Vám i dětem vyživovací povinnost.

 • #2911 odpověď

  Míša

  Dobrý den..Potřebuji se poradit.Přítel se kterým mám dvě děti(13 a 9 let)se semnou rozešel.Na děti mě nic nepřispívá.Prej pokud něco budou potřebovat tak jim to koupí,ale peníze mě nedá.Dohodli jsme se společně na střídavé péči.Týden jsou děti u něho a týden u mě.A už prý stohoto důvodu nemám nárok na žádné výživné-tvrdí on..jenže jeho plat je přez 26tis a pak ještě vedleší a to vážně nevím kolik..Můj příjem je 17500..Tak potřebuji radu jak to teda je,kam se obrátit.(Trutnovsko).Na právníka opravdu peníze nemám.Moc děkuji

  • #2957 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den Míšo, výživné při střídavé péči lze stanovit dohodou nebo soudně, a to z toho důvodu, že z pohledu zákona jsou oba rodiče tzv. povinní, rep. mají vyživovací povinnost vůči dětem. Výše výživného se odvíjí nejen od míry věnované péče (jak uvádíte, ve vašem případě je to napůl, střídáte si děti po týdnu), ale i od finančních možností a majetkových poměrů rodičů s tím, že v případě jiných než standardních nákladů (typu škola v přírodě) se rodiče podílí stejnou měrou. Pokud by tedy rodiče měli děti ve střídavé péči stejnou měrou a stejná by byla jejich úroveň příjmů a majetku, měli by oba vyživovací povinnost stejnou.
   Pokud jsou naopak majetkové poměry a finanční podmínky jednoho z rodičů výrazně odlišné od druhého tak, že dítě žije u rodiče v odlišné životní úrovni, výživné by pak mělo být upraveno s ohledem na tyto faktory. Jinými slovy podle občanského zákoníku životní úroveň dítěte má být shodná s životní úrovní rodičů. Pozor, že se ovšem nejedná o vyrovnání životního standardu druhému rodiči, protože výživné je určeno dítěti. Můžete zažádat o soudní stanovení výživného společně se střídavou péčí, nicméně pozor, že není možné jednoznačně stanovit způsob výpočtu výživného, protože každý případ je posuzován individuálně.

   • Odpověď byla upravena před 1 rokem, 4 měsíci uživatelem  admin.
 • #2913 odpověď

  Eva

  Dobrý den, letos v březnu jsem u soudu dostala dcerku (22 měsíců) do své péče a byla určena výše výživného. Nyní jen čekám, až mi Rozhodnutí soudu přijde domů i písemně. Jsem s rozhodnutím soudu spokojena a při jednání jsme se oba vzdali odvolání. Ale mému bývalému partnerovi se to samozřejmě líbit nebude a bude čekat na první reálnou možnost, jak například požádat o snížení alimentů. U soudu asi neprotestoval, protože na argumenty soudce neuměl reagovat a ani nedostal moc prostoru. Výživné jsem dostala 4000 Kč, což je velmi dobré a ani jsem tak rychlé jednání a dobrý výsledek nečekala. Jsem na rodičovské dovolené a bydlím nyní u rodičů. Pobírám rodičovský příspěvek 7000 Kč. Můj bývalý přítel má pouze toto jedno dítě. Ale ikdyž byl v minulých letech schopen utratit každý měsíc 5 nebo 6 tisíc za cigarety, alkohol a nějaké to sázení, tak je jasné, že se mu toto líbit nebude. Chtěla jsem se proto zeptat, jaká změna se chystá v roce 2018 ohledně Výživného a jak on to může využít? Děkuji moc EVA

  • #2959 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den Evo, v současné chvíli není známá žádná informace o tom, že by byly připravované nějaké změny ohledně výživného pro tento rok. Jak píšete, Vás bývalý partner u soudu byl, svou možnost ovlivnit navrhovanou výši výživného nevyužil a byl s ní srozuměn. Neumím si představit, že po čerstvém rozhodnutí soudu o výživném by tento přistoupil na jednání o jeho snížení. Pokud by Váš partner naopak vyživovací povinnost neplnil, tak se obraťte na naše klubové právníky na e-mailu vyzivne@bpa-ak.cz, kteří poskytují pro tyto případy bezplatnou asistenci.

 • #2951 odpověď

  Andy

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pár otázek..
  Mám 4.deti, 3 s bývalým, 1 se stávajícím. Tak prvně k těm třem. Bývalý má stanovené výživné na všechny tři 3500,- Kč. Platí kolik se mu zlíbí, ještě má na ně dluh 80.tis. Dala jsem to k soudu,ale stále čekám. Domaham se stávajícího výživného, aby to hradil v plné výši, ale ohrazuje se tím, že můj nynější přítel je povinen je plně živit a hradit veškeré jejich náklady, škola,konicky,osaceni obuv atd…. Má v tomto pravdu?? Můj názor je, že ne, je to jen jeho dobrá vůle, dost že už tak je živí, jelikož mám jen mateřskou, dost malou. Chtěla bych vědět váš názor.
  Další otázka ohledně stávajícího přítele. Má vysoký příjem, jsme posuzování společně, tudíž mi odebrali i přídavky na děti. Ale i on má další tři vyživovací povinnosti.A v tom je ten háček. Výživné na ty tři me deti,není řádně placeno, a mě zbyde na měsíc jen 4.000kc, a to ta mateřská. Abych dostala zpět alespoň přídavky, musím požádat o výživné i na nejmladší, a pak zažádat. Mohu žádat i když bydlíme v jedné domácnosti? Pustila jsem svůj byt, stěhovali jsme se k němu. Nechci ať vše platí on, a na děti co nejsou jeho. Sice se stará, ale já si nemůžu zvyknout, tak chci alespoň ty přídavky zpět. Nebo bychom museli žít odděleně? Nebo bude stačit jen doložit, že spolu nehospodarime? Prosím o normální odpověď, děkuji

  • #2961 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den Andy, váš bývalý přítel má vyživovací povinnost stanovenou soudem, tudíž jí nemůže svévolně měnit. Má pouze možnost požádat soud o jeho snížení, což při částce 3 500 korun na 3 děti není myslitelné. Naopak je pravděpodobné, že pokud zažádáte o zvýšení výživného, bude Vám vyhověno (nicméně neznáme finanční a materiální situaci Vašeho ex partnera). Pokud Vám bývalý partner výživné dluží, nečekejte na soud a kontaktujte naše klubové právníky na e-mailu vyzivne@bpa-ak.cz, kteří Vám bezplatně pomohou výživné pomoci. K přídavkům – při jejich výpočtu se vychází z celkovým příjmů ve společné domácnosti, tudíž je pochopitelné, že Vám byly odebrány. Prohlášení o tom, že spolu “nehospodaříte” se obávám nebude mít žádnou váhu,
   příjmy (i při jeho vyživovacích povinnostech) budou brány v potaz.

 • #2965 odpověď

  Andy

  Dobrý den, to ano, ale pokud si požádám o výživné na tu malou, tak je důkaz že spolu nehospodarime nebo i tak ne?
  K bývalému, dluží jeste na výživném další bývalé manželce, a má spoustu exekucí, dala jsem to k soudu ale cekam už čtyři měsíce na jeho vyjádření. Se zvýšením nepočítám, kvůli exekucím….chce si podat ještě snížení….

  • #2977 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý večer, vyživovací povinnost a společné hospodaření vzhledem k sociálním dávkám spolu nesouvisí. Pokud požádáte o výživné na malou dceru, je to jedna věc, při žádosti o sociální dávky dokladujete příjmy všech členů společné domácnosti. Tím mám na mysli, že určitě se společně s partnerem podílíte na nákladech na bydlení, stravování, apod., což se potom posuzuje jako další příjem (Vašeho partnera). příjem. Skutečnost, že Vám přispívá na domácnost dejme tomu jenom 25 % jeho příjmu, není relevantní.

 • #3147 odpověď

  Miley

  Dobrý den,
  chci se zeptat. V roce 2015 jsme s bývalým manželem byli rozvedeni a alimenty na prcka mu dali 1500,-. Oba jsme v té době měli stejné platy kolem 15000,-. Nyní já beru cca 13000,- čistého a bývalí cca 35000,- čistého. Posílá mi sice 3000,- a platí školku 840,-. Ale jen se chci zeptat zdali to tak mám nechat být nebo kdybych šla přes soud měl by vyšší vyživovací povinnost? Děkuji za odpověď

  • #3157 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den Miley, žádat o zvýšení výživného lze vždy, pokud dojde ke změnám buď na straně rodičů nebo samotného dítěte. U Vašeho ex partnera by se dalo brát v potaz zvýšení příjmu, u dítěte pravděpodobný nástup do školky, které by mohly u žádosti o zvýšení výživného hrát roli, více v našem článku zde https://klubsvobodnychmatek.cz/kdy-zadat-o-zvyseni-vyzivneho/. Pokud ale budeme uvažovat podle orientačních a doporučujících tabulek Ministerstva spravedlnosti, tak u takto malých dětí je výše výživného doporučováno v hodnotě 11-15 % z čistého příjmu, čemuž současné výživné Vašeho bývalého manžela odpovídá, více detailů v článku tady https://klubsvobodnychmatek.cz/vypocet-alimentu-vyzivneho-2018/.

 • #3161 odpověď

  Miley

  Prckovi bude za dva měsíce 6, ale do školy máme rok odklad. Jen jsem chtěla vědět zdali mám zkusit soud nebo to nechat. Nechtěla jsem aby bral kluka na hůl, jelikož jinak se nezajímá a nepomáhá. Zkoušela jsem na internetu kalkulačku a tam vyšlo více, tak jen jestli to má smysl vůbec zkoušet.

  • #3167 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den, toto rozhodnutí je pouze na Vás. Faktory, které se při daném zohledňují, byly uvedeny v předcházející odpovědi. Nicméně kalkulačkami na internetu se nijak nenechte zmást, tyto nejsou nijak závazné, rozhodnutí o výši výživného vždy spadá do plné kompetence soudu.

 • #3325 odpověď

  Jana Novotná

  Dobrý den,

  žádám o radu,resp.kontakt na úderného právníka,muže,který má kancelář v Praze. Jedná se mi o agendu stanovení výživného a úpravu styku.
  Děkuji.

  • #3333 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den Jano, v rámci naší organizace působí právníci zaměření na rodinné právo, v případě zájmu je můžete kontaktovat na e-mailu vyzivne@bpa-ak.cz.

 • #3335 odpověď

  Moja

  Dobrý den chtěla bych se optat manžel v roce 2015 měl příjem 32000 a teď v roce 2028 udává ze na 26000 na dobu ze se přidává tomu nevěřím dělá IT u CBL he možné ze vy mohl příjem takto klesnout děkuji ta odpověď a má možnost i si přivydělat to ale neudava ,ale myslím te ani protože v práci zůstává dele a beigasne elektriku občas dělá

  • #3339 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den Mojo, tuto informaci Vám může poskytnout pouze zaměstnavatel Vašeho manžela.

 • #3385 odpověď

  Jana

  Dobrý den,
  jsem 3 roky rozvedená. Alimenty platí exmanžel bez problémů, a to 3000,- měsíčně (my jsme měli v dohodě uvedeno 25OO, ale soudkyně nařídila 3000). Byli jsme dohodnuti, že na větší výdaje bude přispívat bokem. Bohužel, jak předpověděla soudkyně, tyto dohody po rozvodu většinou neplatí. Měla pravdu, manžel platí alimenty a nic navíc. Synovi letos bude 10 let a jen tábory na léto vyjdou na dost peněz. Já jsem v částečném invalidním důchodu a pracuji jen na poloviční úvazek, zůstala mi hypotéka na náš původně společný byt a do práce dojíždím. Můj ex se minulý rok oženil (jeho žena má syna z předchozího vztahu) a založil rodinu (mají teď společně miminko). Nicméně práci má ex stále stejnou, tudíž nějaké extra zvýšení jeho příjmů nepředpokládám. Ale byt, který si pořídil na hypotéku po našem rozvodu prodává a začali stavět větší dům za městem. Jeho životní úroveň se díky této známosti/manželství o dost zvedla, ale jeho vlastní příjmy jsou pravděpodobně stále stejné. Má smysl žádat o zvýšení alimentů a o kolik navíc bych tak mohla čekat? Nechci do toho jít za každou cenu, protože to bude znamenat z jeho strany notnou dávku nevraživosti, o což se ráda nechám ochudit, pokud by to nemělo mít smysl.
  Děkuji předem za odpověď.

  • #3391 odpověď

   admin
   Správce

   Dobrý den Jano, ve Vašem případě určitě doporučujeme o zvýšení výživného žádat, protože v takových případech se zohledňují nové potřeby dítěte v souvislosti s jeho vyšším věkem, ale i odlišná finanční i majetková situace rodiče, byť s další vyživovací povinností Vašeho ex manžela. Odhadnout, kolik konkrétně v žádosti o zvýšení výživného žádat, je bez znalosti konkrétních informací nemožné. Nicméně o zvýšení výživného zažádejte, nemáte tím co ztratit.

Odpověď na: Výživné na děti
Osobní informace:

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre> <em> <strong> <del datetime=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">