Zvýšení výživného

Úvodní stránka Fóra Právní poradna Zvýšení výživného

Zvolené téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (2 hlasy) se naposledy zapojil uživatel  admin a poslední změna proběhla před 7 měsíců, 2 týdnů.

 • Autor
  Příspěvky
 • #3495 Odpověď

  Markéta

  Dobrý den, chtěla jsem požádat o radu – jsem rozvedená od roku 2012, syna mám v péči jen já, od té doby nemám zvýšené výživné na syna (ročník 2008)
  Mám obavu z ex manžela, aby nechtěl syna do střídavé péče, pokud otevřu otázku zvýšení alimentů. Na advokáta nemám peníze. Jak mám postupovat?
  Pomáhají mi rodiče, ale to nejde donekonečna.
  Děkuji za odpověď.

 • #3503 Odpověď

  admin
  Právník

  Dobrý den Markéto, co se týká zvýšení výživného, tak nevím, v jaké výši ho aktuálně dostáváte. Nicméně syn je v předškolním věku a příkladně nástup do ZŠ zcela je zcela určitě pokládán za jeden z důvodů, pro který o zvýšení výživného žádat. Roli ale samozřejmě hraje finanční a materiální situace Vašeho ex partnera. Co se týká střídavé péče, tak tato možnost zde vždycky je, soud nicméně přihlíží ke všem okolnostem daného případu – zda se partner o dítě staral, přispíval, má potřebné zázemí, apod. V neposlední řadě nemusí být ani rozhodnuto o střídavé péči, ale i variantě úpravy styku s dítětem (typu jeden či dva víkendy v měsíci, apod.).

 • #3521 Odpověď

  Markéta

  Dobrý den, moc děkuji za odpověď.
  Syn chodí už do třetí třídy. Výše alimentů byla dohodnuta pár minut před soudem… když ti dám tolik, nebudu dělat problémy a nebudu chtít syna do péče… Ex má příjmy nízké – podniká…ale stihnul si pořídit nový dům, několikáté auto…syna vidí sporadicky – jak má zrovna čas a chuť.. cca 1x do měsíce.. Nepomáhá s jeho výchovou, kroužky, lékaře řeším jen já nejen finančně, ale i časové – dojíždíme 40km do školy a do zaměstnání..
  Spíš by to bylo na delší povídání….

  • #3527 Odpověď

   admin
   Právník

   Dobré odpoledne Markéto, stále nevím, jakou částku výživného pobíráte:), nicméně i když Váš ex partner přiznává nízké příjmy, tyto nejsou jediné, které jsou zohledňovány. Roli hraje i celková materiální situace, takže pokud si ex pořídil nemovitost, nový automobil, apod., tak toto by u soudu mohlo hrát výraznou roli ve Váš prospěch, resp. ve prospěch zvýšení výživného. A máte pravdu, bohužel jsou časté situace, kdy partner výší výživného jakoby vydírá partnerku s tím, že jí tzv. nebude dělat problémy. Nicméně z praxe víme, že pokud maminka nakonec o zvýšení výživného požádá, tak většinou žádné problémy nenastanou – pokud otec dosud nejevil o dítě zájem, tak ho většinou nemá ani do budoucna.

 • #3531 Odpověď

  Markéta

  Dobrý den 🙂
  Mám alimenty má syn 4tis měsíčně.. (ex příjem 70-100tis.měsíčně, oficiálně jako já..)
  Plat mám cca 17tis..
  Hypotéku a náklady na provoz domů, dojíždění, školu.. cca 22500,-
  Starala jsem se o tetu, která nam pomáhala i finančně – opravy, pořízení nové pračky, servis.. kolem domu jsou neustále výdaje…
  Musela jsem vyvázat ex z hypotéky, zaplatit dluhy a vyplatit ho..se vším mi pomohla teta,která prodala byt..před rokem zemřela..
  Ex se ani jednou nezeptal, jak to zvládáme.. teď byl syn 14dní nemocný..výplata podle toho vypadala, nepomohl s hlídáním – měla jsem syna nechat doma samotného – pracuji 40km daleko a přes den v místě není ani jedna sousedka..
  Přemýšlela jsem i o prodeji domu, ale je to náš domov..a z toho co by zbylo po uhrazení hypotéky, by nebylo ani na garsonku..a v nájemním bytě bych platila mnohem víc, než nyní hypotéku..
  Ex ma skvělou advokátku, má na ni peníze..U soudu jsem byla za blázna a ex za chudáka..
  Prosím, pomůžete nám..

  • #3539 Odpověď

   admin
   Právník

   Dobrý den Markéto, pokud Váš ex má příjmy 70 – 100 tisíc měsíčně, pak částka 4 000 na výživném odpovídající není. Spojte se se mnou na e-mailu info@klubsvobodnychmatek.cz a propojím Vás s kolegyní, která se o výživné stará a posoudí celou situaci včetně toho, jak by Vám mohla pomoci.

 • #4682 Odpověď

  Pavlína

  Dobrý den,
  mám dceru nar. 2014, od roku 2016 na ní oficiálně pobírám 2000,- výživné. když poté v roce 2017 nastoupila do soukromé školky, vše jsem platila sama a při zvýšení výřivného na 3000,- jsem byla já ta, která pracuje a má peníze, a expartner chudák, který přišel o práci a je v insolvenci. Celá žádost o zvýšení mi byla zamítnuta.
  Nyní jsem se zeptala přímo jeho, že bych chtěla aby přispíval o 1000,- více než doposud, zda se domluvíme nebo to mám dávat k soudu. K mému překvapení se zvýšením souhlasil, proto by mě zajímalo, zda stačí sepsat dohodu a nechat naše podpisy ověřit a nebo musíme projít řízením. Výživné nyní posílá jeho insolvenční správce a ten potřebuje nějaký papír.
  Děkuji za odpověď.

  • #4704 Odpověď

   admin
   Právník

   Dobrý den Pavlíno, při uplatnění nároku, resp. zajištění i dlužného výživného je nutné doložit nárok příslušnými dokumenty, zejména rozhodnutím soudu o výživném.

Odpovědět: Zvýšení výživného
Vložení dotazu do poradny:

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre> <em> <strong> <del datetime=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">