Hodně maminek poté, co zvládnou péči o své první dítě, přemýšlí o tom, zda si nepořídit další. Jaký je ale ideální věkový rozdíl mezi dětmi? Rok, dva, tři nebo více?

Pokud se rozhlédneme okolo sebe, věkové rozdíly sourozenců jsou různé. A pokud tuhle otázku budeme konzultovat s kamarádkami, kolegyněmi, vlastní mámou, tak každá bude horovat pro jinou variantu. Zastánkyně té nejkratší možné časové varianty mohou poukazovat na skutečnost, že to “člověk bude mít rychle za sebou” a že si děti budou moci spolu jako vrstevníci hrát. Dalším obvyklým argumentem bývá čerstvé použití věcí po prvním miminku. Zastánkyně většího věkového rozdílu poukazují naopak na to, že si od péče o malé miminko radši na chvíli odpočinou, než se vrhnou do dalšího kolotoče nespaní, kojení, mateřské a rodičovské dovolené. Stejně tak větší dítě pak může částečně pomoc s péči o mladšího sourozence.

Jaká je tedy nejlepší doba věkového rozestupu mezi dvěma sourozenci? Odpověď na tuhle otázku víte jenom vy sama. Záleží jenom a jenom na Vás a na Vaší životní situaci, jestli a kdy zase “do toho jít”. Pokud člověk nemá financí nazbyt a potřebuje se vrátit co nejdříve do práce, není početí dalšího dítěte vhodné řešení. Naopak pokud Vaše mateřské pudy jsou silné a životní situace Vám nebrání pomýšlet na druhého potomka, tak proč ne? V neposlední řadě jsou pak výjimečné případy, kdy je další miminko na cestě, aniž by to člověk plánoval, a pak je to jenom o tom, jak vše s grácií zvládnout.

Podle psychologa Mgr. Ing. J. Jury ideální věkový rozdíl mezi sourozenci neexistuje: “Tento názor mohou zastávat rodiče, kteří považují věkový rozdíl svých dětí za ten nejlepší, protože jsou spokojeni s tím, jak si to zařídili. Z praktické stránky můžete přemýšlet o věkovém rozdílu, který bude optimální pro vás jako rodiče, pro vaši pohodu nebo organizaci času, optimální pro děti a jejich vývoj, hraní, učení, apod. Věkový rozdíl může být malý (do 2 let), střední (okolo 3 let) a větší (4 – 6 let). Při věkovém rozdílu šest a více let již obvykle nevzniknou typické sourozenecké vztahy a jedná se tím pádem spíše o dva jedináčky.