Každý desátý člověk má exekuci

Každý desátý člověk má exekuci

Do exekuce se člověk může dostat velmi snadno, příčinou bývají nenadálé životní situace, jako například dlouhodobé onemocnění, ztráta zaměstnání, rozpad manželství, apod. Nezřídka se stává, že do dluhové pasti se člověk dostane během soužití s partnerem a po rozpadu vztahu zůstane na všechny závazky sám. V České republice je v současné době přes 860 tisíc lidí s minimálně jednou exekucí a podle oficiálních statistik má exekuci každý desátý člověk. Nejvíce zahájených exekucí se týká nesplacených částek pod 10 000 korun, například z nezaplacené poplatky za telefon, černou jízdu v městské hromadné dopravě, atd.

Exekutor ovšem nemůže člověku v exekuci zabavit vše, v tomto kontextu mluvíme o tzv. nezabavitelné částce, která je tvořena životním minimem a normativními náklady na bydlení. Životní minimum pro rok 2018 je stanovené na částku 3 410 korun na dospělou osobu, na nezaopatřené dítě do 6 let věku částku 1 470 korun a na dítě od 6 do 15 let to je 2 140 korun. Normativní náklady na bydlení pro tento rok byly valorizovány a stanoveny v hodnotě 5 928 korun. Jinými slovy toto jsou částky, které exekutor dlužníkovi zabavit z jeho příjmů nesmí a nemůže, a v podstatě s počtem vyživovaných osob roste částka, kterou je možné dlužníkům ponechat.

A z jakých příjmů exekutor může nárokovat dlužnou částku? Z platu, odstupného, důchodu, nemocenské peněžité pomoci v mateřství, podpory v nezaměstnanosti, z příjmů z dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti a z dávek státní podpory, které nejsou vypláceny jednorázově (tzn. z přídavku na dítě nebo rodičovského příspěvku). Exekuci naopak nepodléhají dávky pomoci v hmotné nouzi, jednorázové dávky sociální podpory, příspěvek na bydlení a dávky sociální péče. Výživné pak patří mezi přednostní pohledávky.

Kalkulačka na nezabavitelné minimum zde: https://www.penize.cz/exekuce/330200-exekucni-srazky-z-prijmu-v-roce-2018-dluznikovi-zustane-vic