Podle statistik je v současné době v České republice jenom 300 000 nezaměstnaných a hodně firem obtížně hledá nové zaměstnance. Mluví se o tom, že se jedná o přirozenou nezaměstnanost – to znamená, že kdo nepracuje, tak v podstatě pracovat nechce. U matek samoživitelek je to trošku jinak, protože mají omezení související s tím, že se musí starat o své děti.

Jestli patříte mezi ty, kteří hledají práci – i na zkrácený nebo flexibilní úvazek, tak tady pár informací k tomu, jak současný trh práce vypadá a na jaké změny je dobré reflektovat.

– V současné době se trh práce mění a není postačující koukat na inzeráty na tradičních pracovních portálech jako jobs.cz, profesia.cz, jobdnes.cz, práce.cz, apod.
– V první řadě je dobré identifikovat, jestli Vaše profesionální zkušenosti a kvalifikace lze zařadit do nějaké konkrétní profesní skupiny, a podle toho hledat například v oborových asociacích.
– Jste zdravotní sestra? Nabídky práce sledujte nejen v nejbližších nemocnicích, ale i na stránkách Asociace zdravotních sester.
– Pracujete ve státní samosprávě? Nezapomeňte koukat na pravidelně vypisované volné pracovní pozice na vašem obecním, městském či krajském úřadě.
– Jste sociální pracovnice? Hledejte nejen přímo u sociálních organizací, které vás zajímají, ale pracovní nabídky jsou dostupné například i v časopise Sociální práce nebo u České asociace streetwork.
– Máte odborný profil účetní nebo fakturantky a nechcete jít pracovat do soukromé firmy, protože vás láká jistota státní správy? Sledujte webové stránky jednotlivých ministerstev, která zveřejňují volné pracovní pozice.
– Jste fotografkou? Zkuste fotoprofici.cz.
– Patříte mezi výborné kadeřnice? Hledejte na portále salony-krasy.cz.

V neposlední řadě je vhodné sledovat i různé profesní skupiny na Facebooku s nabídkami volných pracovních míst a nezapomenout na základní pravidlo, že práci hledáte vy a ne ona vás. Musíte o sobě dát vědět a lepší proaktivně obeslat preferované firmy s nabídkou svého životopisu, protože často existuje poptávka po nových zaměstnancích, ale není veřejně publikovaná.