Kristina Kloubková: Vše, co se nám v životě děje, má nějaký smysl

Kristina Kloubková: Vše, co se nám v životě děje, má nějaký smysl

Pro další rozhovor jsme oslovili známou moderátorku TV Nova Kristinu Kloubkovou, které tímto moc děkujeme za to, že si udělala čas na zodpovězení pár otázek. Zároveň jí přejeme hodně pohody a štěstí!

Skoro polovina dětí v naší republice se rodí mimo manželství a tento trend dlouhodobě roste. Čím je to podle Vašeho názoru způsobené?

Tak to asi není otázka pro mě, zkrátka to tak je. I já sama mám dceru s partnerem, se kterým se jsem žila, jak se říká “na psí knížku”. Necítila jsem potřebu se vdávat, zvlášť když už jsem za sebou měla jeden rozvod. Nepřišlo mi to důležité. 

Status svobodné matky není v rámci české společnosti hodnocen vždy pozitivně. Myslíte, že si skutečně matky samoživitelky za svou situaci mohou samy?

Nikdy přece není vina jen na straně jednoho partnera. Dáváte mi těžké otázky. Někdy mám pocit, že žijeme v době, kdy muži nejsou muži a ženy nemohou být ženami. Žijeme ve zrychlené době, máme hypotéky, starosti a je škoda, že dva lidé, kteří spolu mají dítě, si nedokážou naslouchat a snažit se býti si oporou. Odpověď na Vaši otázku je, že si za to matky samoživitelky samy nemohou, pokud se tedy nerozhodly míti dítě bez partnera a otce. Nedávno jsem se  dozvěděla, že každý třetí Čech žije v domácnosti sám a že se nedaří mnoha lidem najít životního partnera. Musím se přiznat, že mě ta informace celkem překvapila, kde je ale chyba netuším.

Ženy někdy setrvávají v nefunkčním někdy až životu nebezpečném vztahu a samy sobě si to zdůvodňují tím, že nechtějí dětem brát otce. Máte pro ně nějaký vzkaz nebo radu?

S tímto názorem já nesouhlasím, stála jsem před stejným rozhodnutím a jsem přesvědčena, že jsem udělala správně, když jsem se rozhodla od svého partnera a otce mé dcery odejít. Přestože si myslím, že dítě by mělo vyrůstat v kompletní rodině, což se bohužel nestalo ani mně, tak jinou volbu jsem neměla. Mé dítě je určitě šťastnější a ve větší pohodě s maminkou nebo s tatínkem, kteří jsou v klidu, než aby vyrůstalo v neharmonickém prostředí a vidělo věci, které by si neslo do svých dalších vztahů a do celého života. 

Jaké hodnoty v lidských vztazích považujete za prioritní?

Určitě upřímnost, otevřenost, pochopení a lidskost.   

Jste krásná a úspěšná žena, maminka. Co Vás osobně nejvíc nabíjí, když jste na dně?

Samozřejmě má dcera, je to úžasný nabíjecí faktor. Miluji na dětech jejich otevřenost a bezprostřednost, to, co cítí, okamžitě vypálí ze sebe ven. Někdy jsou až odzbrojující a spoustu věcí dokážou vidět i lépe než my dospělí. Často jsem překvapena, jak je má dcera moudrá… 

Co byste vzkázala svobodným matkám?

Aby se ničeho nebály, aby šly za svým srdcem, instinktem a věřily, že vše, co se jim děje v životě má pro ně nějaký smysl, byť to tak na první pohled nevypadá. Častokrát jsem kvůli něčemu proplakala hodiny a za pár týdnů, nebo i dnů jsem zjistila, že to, co se mi stalo, bylo to nejlepší, co se mi mohlo stát, jen jsem to nedokázala v tu chvíli rozkódovat. A pak mám velmi ráda jedno přísloví: “Tak jako byl pták stvořen k letu, tak byl člověk stvořen ke štěstí”…, tak ať jsou šťastné.