Máte syndrom vyhoření?

Máte syndrom vyhoření?

Syndrom vyhoření je poměrně známý výraz, ale hlavně nemusí postihovat jenom vysoké manažery nebo osoby s náročným povoláním, může zasáhnout i maminky například na mateřské dovolené. Znáte ten pocit, že je všechno špatně, nic vás nebaví a nemáte sílu se donutit koukat na věci pozitivně? Máte pocit, že jste špatná, vyhořelá matka? Vůbec nezoufejte, takový pocit má čas od času každá z nás. Pocit, že vše co děláme, děláme špatně, nezvládáme to, co bychom zvládat měly, jsme nepříjemné na děti i na sebe a současně stoupá nervozity. Nejhorší je, když o tom nechceme mluvit ani s kamarádkami a uzavíráme se do sebe.

Syndrom vyhoření zasahuje obecně osoby, které do své práce dávají maximum energie až d okamžiku, kdy jejich vnitřní zásoby jsou vyčerpané. V případě rodičovství je zvláště náročná situace pro matky samoživitelky, které jsou často ve stresu a především jsou na vše samy. O to je to horší, pokud jsou to maminky s vysokou mírou perfekcionismu nebo tendencí obětovat svým dětem naprosto všechno, což v mezním případě může způsobit naprosté emoční i fyzické vyčerpání. A jaké jsou příznaky? V první řadě je to neustálá únava, známky deprese, klesající nasazení a energie. V pokročilé fázi se přestáváme soustředit, nemůžeme spát, přidávají se zažívací potíže a nemáme sílu se uvolnit a na chvíli relaxovat. Nejhorším způsobem je pak takové okamžiky řešit alkoholem nebo jinými návykovými látkami.

A jak z toho ven? Není to lehké, ale snažte se zmírnit nároky, které na vás kladou ostatní. Prostě jeden den nebude vyžehleno, nebude teplá večeře, nebudete doprovázet děti na kroužky. Prostě si udělejte – v rámci možností – chvíli pro sebe. Pokud máte ale pocit, že negativní pocity máte den co den, je lepší se obrátit na vnější pomoc (kamarádky, rodinu, psychologa), aby negativní psychika neměla větší špatné důsledky na fyzickou stránku vašeho organismu.

Chcete se otestovat, jestli vám hrozí syndrom vyhoření? Otestujte se zde: http://nadacesirius.cz/kviz/syndrom-vyhoreni/