Výdaje na bydlení tvoří až dvě třetiny příjmů samoživitelek

Průměrný měsíční příjem matek samoživitelek se pohybuje od 10 do 20 tisíc korun, přičemž náklady na bydlení tvoří polovinu až dvě třetiny z jejich příjmů. Každá druhá samoživitelka bydlí v nájmu, pouhá tři procenta z nich bydlí v azylovém domě, sociálním bytě nebo na ubytovně. Většinou se starají o 1 nebo 2 děti a mají zaměstnání. Data vyplývají z průzkumu neziskové organizace Klub svobodných matek.

Jestliže podle údajů Českého statistického úřadu činí u Čechů průměrné výdaje na bydlení necelých 16 %, u samoživitelek je to jedna polovina (29 %) až dvě třetiny (33 %) z jejich příjmů. Třetina (27 %) samoživitelek zaplatí za bydlení (bez energií) do 5 000 korun, 40 % má výdaje vyšší v rozpětí od 5 000 do 8 000 korun a téměř jednu pětinu (17 %) stojí bydlení lehce pod deset tisíc korun. Zbývající část má výdaje vyšší. Za energie pak nejčastěji vydávají částku od 2 do 4 tisíc korun (44 %), třetina (27 %) má pak náklady nižší než 2 000 korun. Celkové náklady za bydlení včetně energií pak nejčastěji činí 7 000 až 12 000 korun. Polovina samoživitelek má měsíční příjmy mezi 10 a 20 tisíci korunami, jedna pětina dosahuje příjmů jen do 10 000 korun měsíčně. Výdaje na bydlení spotřebují polovinu až tři čtvrtiny měsíčních příjmů samoživitelek. Příspěvek na bydlení pobírá třetina respondentů.

Polovina (50 %) samoživitelek bydlí v pronájmu či podnájmu, více než pětina (23 %) má nemovitost v osobním vlastnictví. Jedna desetina (10 %) obývá státní/městský/obecní byt, 8 % respondentů bydlí u rodičů, příbuzných či známých a pouhá tři procenta bydlí na ubytovně, v sociálním bytě nebo azylovém domě. 63 % dotazovaných samoživitelek pracuje, 20 % je na rodičovské či mateřské dovolené, 11 % je nezaměstnaných. 80 % respondentů má jedno nebo dvě děti a ve společné domácnosti žijí 2 nebo 3 osoby.

Průzkum probíhal od 31. 1. do 14. 3. 2019 a zúčastnilo se ho 1468 respondentů z celé České republiky. Z geografického hlediska největší zastoupení měli respondenti ze Středočeského kraje (14 %), Moravskoslezského kraje (12 %), Prahy (11 %) a Ústeckého kraje (10 %).