Březen 2020

Respekt – Příběhy ohrožených Epidemie stresuje kromě nakažených také matky samoživitelky, seniory nebo malé firmy

Svobodné matky jsou hned po seniorech druhou nejzranitelnější skupinou, které nejvíce hrozí chudoba. Podle statistik je samoživitelek v Česku zhruba 200 tisíc a řada z nich je nyní vlivem epidemie v obzvlášť těžké situaci. Jelikož státní podpora je omezená, snaží se tyto ženy pomoci si navzájem. Před třemi lety vznikla na sociálních sítích nejprve otevřená skupina sdružující právě matky samoživitelky, která se pak transformovala do neziskové společnosti Klub svobodných matek. Její členky dnes vyrábějí šperky, které si zájemci můžou koupit v internetovém obchodě. Výtěžek jde do fondu, ze kterého můžou čerpat mimořádně ohrožené matky. Do fondu mohou přispět i dobrovolní dárci, kteří chtějí samoživitelkám pomoci. Klub svobodných matek teď kvůli virové krizi tento svůj fond otevřel přednostně pro matky v nouzi způsobené epidemií. Kdokoli – ať živnostnice nebo zaměstnankyně – se může přihlásit o jednorázovou finanční pomoc ve výši dvou tisíc korun. Klub také vytvořil mobilní aplikaci, kterou si můžou matky stáhnout a propojit se s dalšími ženami v podobné situaci. Přes aplikaci se pak můžou společně domluvit například na hlídání dětí. Klub také svobodným matkám nabízí právní poradnu zdarma, oblečení z druhé ruky a další materiální pomoc.“ Celé znění článku ZDE.

Deník – Samoživitelé v kleštích. Starost o malé školáky pro ně může být likvidační

Kromě dvoutisícového příspěvku se snaží neziskovky, šéfové firem i jednotlivci pomoci rodičům hlavně tím, že jim pohlídají malé děti. Právě samoživitelů se uzavření základních škol kvůli riziku nákazy koronavirem týká nejvíce. Neúplných rodin bez dalších dospělých členů, například prarodičů, je v Česku podle statistik více než 181 tisíc. Žije v nich 437 tisíc lidí, na každého samoživitele tak připadají více než dvě děti. Pokud se teď ze dne na den musí starat o malé školáky, neznamená to pro ně jen nepohodlí nebo složitější organizaci práce. Jde také o citelný výpadek příjmů, a to i v případě, že jim zaměstnavatel umožní využít ošetřovné. Tedy nemocenskou dávku pro rodiče pečující o děti do deseti let, která odpovídá šedesáti procentům jejich výdělku. „Pro samoživitele znamená zavření škol hlavně finanční problém. Jakmile máte jen jeden příjem, tak i šedesát procent pro vás může být likvidačních,“ zdůrazňuje mluvčí Klubu svobodných matek Petra Krainová. Přímo tato neziskovka proto začala nově matkám samoživitelkám, které pracují a jimž kvůli mimořádnému opatření vlády hrozí existenční problémy, nabízet jednorázově dva tisíce korun. „Peníze už posíláme, zatím jsme je odeslali čtyřem ženám, dnes jich bude minimálně sedm,“ tvrdí mluvčí. Celý přepis článku ZDE.

Novinky.cz – Samoživitelky si s hlídáním dětí pomáhají přes aplikaci, kterou vymyslela jedna z nich

S dětmi do 10 let je možné zůstat „na paragrafu“, ale jen za část platu. V Klubu svobodných matek přišli s nápadem „participativního“ hlídání dětí – pomůže k tomu i nová aplikace. Uzavření základních škol ekonomicky zasáhne nejvíce například samoživitele, pro které není řešením ani zůstat „na paragrafu“ za 60 procent mzdy. „Z ošetřovačky mám jen 60 procent platu, takže zaplatím nájem a budu držet hladovku – a naprosto v rozporu s tímto nařízením je, že ekonomika má šlapat dál. Tohle je cesta, jak ekonomiku zlikvidovat,“ reagovala jedna ze svobodných matek. „Když mají být doma, tak ať Babiš zařídí 100procentní nemocenskou, paragraf na děti… Když nemají být ve škole a hlídání není. Uvažují o tom vůbec?“ řekla jiná. Někteří v úpravu zákona doslova doufají, soudí, že se jedná o výjimečný stav, takže vláda nechá mimořádně prodloužit ošetřování člena rodiny na neurčito… Mnohé maminky navíc pracují pouze na Dohodu o provedení práce se mzdou pod deset tisíc, ty tuto možnost ani nemají. Lidé se snaží vymyslet si nějakou výpomoc sami a navzájem. Zmíněný Klub svobodných matek přiložil také ruku k dílu. Jedna z maminek zmínila, že mohou vytvořit v okolí vždy malou skupinku různých dětí a maminky vždy po dni se mohou v hlídání skupinky prostřídat. „Napadlo mne udělat solidární skupinky – zhruba 12 dětí a jedna maminka, co pohlídá ostatním i větší dítka. Ale to chce, abyste se v okolí znali,“ navrhla. Domlouvání takové věci může napomoci nová aplikaci, kterou shodou okolností začátkem března Klub představil. „Spustili jsme minulý týden aplikaci pro propojování maminek ze stejných měst/lokalit,“ potvrdil Klub svobodných matek, který založila rovněž samoživitelka, Dana Pavlousková. Do aplikace, která je v testovacím režimu, se přihlásíte, zapnete polohu a uvidíte maminky v okolí. Vyberete si a můžete se propojit: „Podle polohy se vám zobrazí seznam maminek, které jsou vám nejblíže. Pokud vás zaujme nějaká maminka, kterou byste chtěli více poznat, jednoduše jí napíšete.“ Desítky maminek už aplikaci používají. Celé znění článku ZDE.

Přejít nahoru