Květen 2020

Tn.cz – „Spím hodinu, prodávám věci z bytu.“ Samoživitelka popsala, jak přežívá

Velká část matek samoživitelek vychází s penězi jen velmi těžko i za „běžného“ provozu, opatření a omezení spojená s koronavirem byla pro řadu z nich obrovskou ranou. Dokazuje to i příběh pětatřicetileté matky malého Petříka. „V březnu jsem měla minimální příjem, protože jsem dělala na dohodu o pracovní činnosti a pak byl syn nemocný a pak žádný příjem. Musela jsem vyžít se třemi tisíci na celý měsíc,“ popisuje žena, která se v zoufalé situaci obrátila na Klub svobodných matek. Ten jí přispěl dvěma tisícovkami, které samoživitelce podle jejích vlastních slov pomohly přežít a pro syna zajistit jídlo. Celý článek najdete ZDE.

Novinky.cz – Třetina samoživitelek si musela v krizi vzít půjčku

Po dvou měsících opatření kvůli pandemii si podle aktuálního průzkumu 65 procent samoživitelek výrazně finančně pohoršilo. Více než polovina dospělých, kteří jsou sami na děti, neměla před krizí žádnou rezervu. To vedlo k tomu, že se třetina z nich zadlužila. Průzkum si nechal udělat Klub svobodných matek, probíhal od 15. do 21. května a zúčastnilo se ho 950 respondentů. Odkaz na celý článek najdete ZDE.

Deník.cz – Třetina samoživitelek si kvůli koronavirové krizi vzala půjčku. Stát prý selhal

Většina samotných matek s dětmi neměla už před epidemií žádné úspory, nebo měla jen několik tisíc korun. Vyplývá to z květnové ankety mezi 950 dotázanými z celé republiky, jejíž výsledky dnes ČTK poskytl Klub svobodných matek (KSM). Podle šéfky tohoto spolku Dany Pavlouskové stát v podpoře selhává. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) dnes řekla, že se přidělování mimořádných dávek zjednodušilo a lidé v tísni o ně mají žádat. „Krize paradoxně nejvíce postihla ty samoživitelky, které pracují a před krizí byly na státu zcela nezávislé. Prvotních 60 procent ošetřovného a nemožnost dosáhnout na sociální dávky vzhledem k předchozím příjmům donutila třetinu z nich si vzít půjčku,“ uvedla mluvčí Klubu svobodných matek Petra Krainová. Znění celého článku ZDE.

Český rozhlas – Problém s nákupem potravin a léků i placením nájmu. Krize tvrdě dopadla na rodiče samoživitele

Nemají na nájem a často ani na jídlo – koronavirová krize nejvíc zasáhla sociálně slabé, z nichž mezi nejohroženější patří i rodiče samoživitelé s dětmi. Nezisková organizace Klub svobodných matek zjišťovala, jak jsou na tom po dvou měsících od začátku vyhlášení opatření proti šíření epidemie. A ukazuje se, že finanční situace se výrazně zhoršila u více než poloviny dotázaných. Vyplývá to z průzkumu, kterého se od 15. do 20. května účastnilo 950 samoživitelů. Znění celého článku ZDE.

Seznam: Desítky tisíc obětí koronakrize. Spadly do dluhů, nemají ani na nájem

Seznam Zprávy exkluzivně získaly výsledky průzkumu o tom, jak se žije samoživitelkám v době koronavirové krize. Ukazuje se, že si až třetina dotázaných musela vypůjčit peníze na živobytí, protože jim extrémně poklesly příjmy. Současná krize způsobená pandemií koronaviru nejvýrazněji dopadá na sociálně slabé. Mezi ně patří také matky samoživitelky, které často pracují na zkrácené úvazky. Jak před nedávnem odhalila rozsáhlá reportáž Seznam Zpráv, kvůli zavřeným školám zůstaly ženy s dětmi doma s mizernými příjmy, které je často ženou do hluboké propasti. Rodiče, kteří zůstali sami na výchovu dětí, mají vlivem současné situace na jedné straně zkrácené platy, na druhé straně výrazně větší výdaje. Nebýt pomoci v podobě darování velkých nákupů, měly by některé z matek samoživitelek, s nimiž byly Seznam Zprávy v posledních několika týdnech ve spojení, prázdné lednice. Mnohým z nich po zaplacení nájmu zbývají třeba pouhé dva tisíce na měsíc, jiným ani na bydlení peníze nestačí. Nezisková organizace Klub svobodných matek zjišťovala, v jaké situaci se nachází matky samoživitelky po dvou měsících koronavirové krize. Z dotazníku, na který odpovědělo 950 respondentek, vyplývá, že až 66 procentům dotázaných se jejich finanční situace zhoršila, přičemž 53 procentům z nich finance ubyly výrazně. Celkem je v Česku na 200 tisíc rodin, kde děti žijí jen s jedním rodičem. Pokud by tedy výše popsaná čísla platila obecně, šlo by až zhruba o sto tisíc samoživitelů a samoživitelek, jejichž situace se rapidně zhoršila. Znění celého článku ZDE.

Přejít nahoru