Červenec 2020

Extralife.cz – Dana Pavlousková z Klubu svobodných matek: Samoživitelky nesou stigma životní chyby, to není moc fér

Samoživitelství není žádná prohra. Bohužel v naší společnosti i nadále narážíme na názor, že se jedná o životní neúspěch. „Nikdy se nerouhej, nikdy nevíš, co ti život přinese,“ cituje svoji babičku zakladatelka Klubu svobodných matek, Dana Pavlousková. Nedostatek pracovních příležitostí, které se dají skloubit s péčí o rodinu a stigmatizace samoživitelek jako někoho, kdo si za to může sám. To jsou hlavní problémy, se kterými se potýkáme. Samoživitelství není prohra. Když je v pozici samoživitele muž, je oproti žene vnímán jako ten hrdina, který to zvládl. Bohužel pokud se ve stejné situaci ocitla žena, je na ni pohlíženo s despektem a ona je ta, která to nezvládla. Tohle je ve společnosti stále zakořeněno. I neúplná rodina poskytne kvalitní péči. Celý rozhovor najdete ZDE.

iDNES.cz – Krize se více dotkne žen, říká MMF. V Česku nejvíce trpí samoživitelky

Koronavirovou krizí to zdaleka nekončí. Krize, která ji nyní následuje zasáhla ženy více než muže, varuje Mezinárodní měnový fond. Nejvíce zasaženou skupinou jsou opět matky samoživitelky. Následkem poslední globální krize v roce 2008 přišli o zaměstnání hlavně muži, nyní se situace obrátila a nejvíce zasaženou skupinou jsou ženy. Uzavírají se totiž provozovny služeb, hotely nebo restaurace, což je pracovní prostředí, kde jsou zaměstnány převážně ženy. Ženy snadněji ztrácí práci a péče o děti je na nich.  MMF varuje, že Covid pandemie může opět prohloubit nerovnost v platových podmínkách mezi muži a ženami. U nás se s největším dopadem potýkají především matky samoživitelky. Zhoršení finanční situace postihlo více než polovinu z nich a jedna třetina se musela zadlužit, protože téměř 60 % z nich nemělo před krizí žádné rezervy. Celý článek najde ZDE.

Češi v právu – Pavlousková: Samoživitelé potřebují flexibilí práci, ne speciální opatření

Pro nikoho není novinkou, že samoživitelé často nevyjdou se svými příjmy a koronakrize jejich problémy jen prohloubila. Zakladatelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková v rozhovoru vysvětluje, kde je problém a jakou pomoc samoživitelé skutečně potřebují. Vypjaté životní situace, vymáhání dlužného výživného, nejistota bydlení a nedostatek sociálních bytů  to je jen výčet několika problémů, se kterými se samoživitelé denně setkávají. Vinou koronakrize se dvě třetiny samoživitelek dostaly do finanční potíží a 60 % z nich si muselo vzít půjčku. Samoživitelé nepotřebují speciální krátkodobá opatření, ale systémová řešení, která zajistí flexibilní pracovní úvazky, které se dají skloubit s péčí o rodinu. Celý rozhovor najdete ZDE.

Heroine.cz – Alimenty 300 korun i moralizování kvůli sexu. Ani koronakrize nejspíš nezmění přístup k samoživitelkám

Přes 30% maminek samoživitelek se v průběhu koronakrize muselo zadlužit, protože neměly na jídlo nebo na nájem. Důvodů je více – nízké příjmy, které se pohybují pod hranicí 20 tisíc korun, bývalý partner odmítající platit alimenty a nedostatek flexibilních pracovních míst na trhu práce. S tímto základem není prostor si vytvářet finanční rezervy a pomoc od státu je bohužel nedostačující. A nádavkem jsou samoživitelky často stigmatizovány moralizováním typu „stejně si za to můžou samy“. Podle posledních statistik bylo před třemi lety v naší republice 167 tisíc neúplných rodin. V 90 % se jedná o matky samoživitelky, i když otec samostatně pečující není dnes výjimkou. Většina z takto neúplných rodin, tedy 60 % má jedno dítě, zbytek dvě a více dětí. Alarmující je čistý příjem, který činí 10 000 korun na osobu a u rodin s více dětmi je to dokonce 8 500 korun.  Z průzkumu Klubu svobodných matek jasně vyplynulo, že jsou tyto rodiny ohroženy příjmovou chudobou. Dovolit si, pro mnohé lidi samozřejmé věci, jako nákup ovoce a zeleniny,  je možné jen pro každou čtvrtou maminku. Stejně tak zájmové kroužky dětí jsou nadstandard, který si nemohou dovolit. Celý článek ZDE.

VLASTA – Pomáháme těm, kterým teče do bot

Petra Krainová, ředitelka komunikace Klubu svobodných matek odpovídala na otázky, jakou formou pomoci Klub rodičům samoživitelům poskytuje. Kromě bezplatné právní pomoci a návodů na různé situace v problematice samoživitelsví, jsou to i konkrétní programy finanční pomoci. V době koronakrize to byla úhrada nájemného, potravinová pomoc, nyní aktuálně Klub hradní letní tábory pro děti samoživitelů, kteří si je vinou krize nemohou dovolit nebo speciální program letních zážitků, jakým jsou vstupenky do ZOO nebo zábavních parků. 

VLASTA – samoživitelky ( nejen ) po koroně

Následkem pandemie koronaviru se více než 60% matek samoživitelek ocitlo v horší finanční situaci než před ní. Třetia z nich si dokonce musela vzít půjčku. Nejvíce postižené jsou paradoxně ty, které před krizí pracovaly a byly nezávislé na státu. V České republice je přes 200 000 rodičů samoživitelů, z větší části jsou to ženy. Některé se ocitly ze dne na den ve složité osobní i finanční situaci. Samy s dítětem, bez prostředků, často bez střechy nad hlavou. Kromě finančních a existenčních problémů čelí i pocitu vyloučení a nepochopení. Stigma samoživitelky je v naší společnosti bohužel stále zakořeněné. Časopis Vlasta se věnoval této problematice ve své rozsáhlé reportáži.

iDNES.cz – Matky samoživitelky zažívají nouzi, někdy nemají peníze ani na jídlo

Nouzový stav přivedl mnoho rodin samoživitelů do finančních potíží. Žádnou výjimkou nejsou rodiny, kde nejsou prostředky na jídlo ani na nájem. Mnoho matek samoživtelek přišlo o práci a třetina z nich se musela zadlužit. Přestože nouzová opatření již skončila mnoho z nich, např. v Plzeňském kraji, se potýká s uvedenými problémy i nyní. Například maminka Alžběta z Rokycanska je sama se svým devítiletým synem, bez příjmu z výživného, které otec neposílá. Ač se snaží pracovat alespoň na částečný úvazek, finance prostě nevystačí. Její rodina žije na Slovensku, otec syna se nezajímá, je tudíž odkázaná na pomoc svých přátel. Obrátila se tedy s žádostí o pomoc na Klub svobodných matek, kde získala potravinovou pomoc, stravenky a vstupenky do Dinoparku, aby se synem na chvíli přišli na jiné myšlenky. Celý článek najdete ZDE

Přejít nahoru