Srpen 2020

Hospodářské noviny: My vám prachy, vy nám hlasy. „Rouškovné“ pro důchodce je nejbezostyšnější úplatek voličů v historii Česka

Předvolební úplatek šest tisíc „rouškovného“ pro důchodce. Plán koalice ANO a ČSSD jak rozdat osmnáct miliard korun. Daleko hůře než důchodci jsou na tom ovšem rodiče samoživitelé, kde podle průzkumu Klubu svobodných matek přišel o práci každý pátý. Jedna třetina z nich má příjem do 10 tisíc korun a polovina z nich se zadlužila. Přitom jen pouhá pětina je schopna své půjčky splácet na pravidelné bázi. To potvrzuje i „stresový“ průzkum Idea při Cerge-ei institutu, podle něhož během krize nejvyšší hladinu stresu a možných psychických problémů vykazovaly osamocené ženy s dětmi. Bohužel kompenzace směrem k nim je politicky neefektivní. Celý článek ZDE.

Novinky.cz: Matka dvouleté holčičky přišla kvůli viru o práci i o byt. Samoživitele pandemie dorazila

Pětina rodičů samoživitelů přišla v době koronakrize o práci. Jedné třetině z nich nyní musí vystačit méně než 10 tisíc korun. Průzkum Klubu svobodných matek odhalil řítící se lavinu. Ještě před koncem školního roku měla dluhy „jen“ třetina rodičů samoživitelů. Nyní, na konci prázdnin je to již každý druhý rodič starající se sám o své děti. Např. třiadvacetiletá maminka Tereza ztratila kvůli krizi práci a následně i byt. Dala se do boje, a to s částkou 3 tisíce korun, která měla na jídlo a základní potřeby pro sebe a svou dvouletou dcerku. S otcem dcery se rozešli hned po porodu. Utíkala od násilníka, se kterým neplánovaně otěhotněla. Partner měl problémy s automaty a alkoholem. Terezu bil dokonce i v těhotenství, zamykal ji doma a ona byla strachy paralizovaná. Konečně v porodnici po porodu dcery měla možnost svou situaci vyhodnotit, vzala novorozené miminko a odešla do narychlo pronajaté garsoniéry. Bohužel její štěstí netrvalo dlouho a o byt přišla. Jedním z nevětších problémů samoživitelů je sehnat bydlení, protože je na vás od začátku pohlíženo jako na potenciálně problémové nájemníky a dlužníky. Celý článek ZDE.

Novinky.cz: Dokažte, že žijete sami. Úřady požadují po samoživitelích bizarní dokumenty

Rodiče pečující o své děti ve výhradní péči, mají od července povinnost dokladovat úřadům, že žijí skutečně sami. Například, musí doložit, že sami platí nájem, aby mohli dostat příspěvek na bydlení. Úřednice na úřadech práce občas požadují doložit až bizarní dokumenty prokazující, že žadatel žije s dětmi opravdu sám bez partnera, který si platí bydlení jinde. Jedním z dokladů může být nájemní smlouva expartnera z jeho bydliště. Účelem je zabránit zneužívání dávek, což je pochopitelné, ale takto je to naprosto nelogické. Ve skutečnosti to spíše zabrání možnosti získat dávku těm, kteří to skutečně potřebují. Vztahy mezi expartnery bývají často napjaté, a proto žádat po nich cokoliv navíc, je často nereálné. Ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková, vysvětluje, že například maminka, která před svým partnerem utekla do azylového domu, tak aby ji nenašel, ho nebude sama kontaktovat, aby ji poskytl nějaké dokumenty. Bohužel i toto je běžná praxe ze života samoživitelů. Celý článek najdete ZDE.

České noviny.cz: V krizi přibylo samoživitelských rodin s malým příjmem i dluhy

Korona krize stojí za tím, že mnoho rodičů samoživitelů má nižší příjmy a dluhy. Před šesti měsíci mělo příjem do 10 tisíc korun jen 16 % samoživitelů, nyní je jich již 29 %. Polovina samoživitelských domácností je nyní zadlužená, třetina z nich je závislá na sociálních dávkách. To jsou výsledky ankety Klubu matek samoživitelek, které se zúčastnilo 1528 rodičů samoživitelů. Klub se zaměřil na stav šest měsíců po rozšíření Covidu v Česku. Mapoval tak finanční situaci samoživitelů včetně jejich příjmů a pomoci od státu. Ředitelka Klubu Dana Pavlousková potvrzuje, že situace dále zhoršuje. Klub pomáhá hradit nájemné, energie, potraviny nebo školní potřeby. V měsíci červenci evidovali obrovský nárůst žádostí z počtu 50 a 100 žádostí měsíčně, stouplo číslo registrovaných žádostí na 350.  Odkaz na celý článek je ZDE.

Hospodářské noviny.cz: Koronavirová krize tvrdě dopadla na samoživitelské rodiny. Přibylo domácností s dluhy a nízkými příjmy

Vlivem korona krize se zvýšilo množství rodičů samoživitelů s nízkým příjmem a současně tak i s rostoucími dluhy. Před šesti měsíci mělo na živobytí částku do 10 tisíc jen 16 % rodičů, nyní je to již 29 % rodičů samoživitelů. Přitom polovina rodin samoživitelů je nyní zadlužená, třetina z nich je závislá na sociálních dávkách. To jsou výsledky ankety Klubu svobodných matek, vedeného Danou Pavlouskovou. Klub se v rámci ankety zaměřil na stav půl roku po vypuknutí Covidu v Česku. Zkoumal finanční situaci rodin samoživitelů a čerpání pomoci od státu. Podle ředitelky Klubu Pavlouskové se situace samoživitelských domácností stále zhoršuje. „Za červenec nám dorazilo kolem 350 žádostí o finanční výpomoc. Běžně jich za měsíci máme tak 50 až 100. Dnes a denně slýcháme příběhy matek, které mají 14 tisíc korun na měsíc. Za nájem dají 12 tisíc, zbydou jim 2000,“ říká ředitelka Klubu. Klub svobodných matek nyní poskytuje finanční pomoc až 5000 korun českých na nájem nebo úhrady energií. Další příspěvky pak na potraviny, školní pomůcky nebo obědy ve školních zařízení. Za rok 2019 nezisková organizace vyplatila milion korun, v letošním roce již za prvních pět měsíců poskytla pomoc v hodnotě 1,5 milionu korun. Odkaz na celý článek: ZDE.

Seznam.cz: Koronavirus drtí samoživitele. Každý pátý přišel o práci

Finanční situace rodičů samoživitelů tvrdě ovlivnila pandemie koronaviru. Z výsledků průzkumu Klubu svobodných matek vyplynulo, že rodičům, kteří se starají o děti bez partnera, klesl výrazně příjem. Mnohem více se jich také zadlužilo a část z nich ztratila zaměstnání. Maminka samoživitelka z Prahy přišla o práci v restauraci s rychlým občerstvením. Po tom, co byla zmírněna mimořádná opatření už v květnu nezískala svoji pracovní pozici zpět. Místo ní zaměstnavatel raději nabral brigádníky. Mamince to vysvětlil tak, že tím, že je na rodičovské vlastně peníze má. Přitom v provozovně pracovala čtyři roky a brala jakoukoliv směnu. Byla ochotná pracovat i šest nočních směn za sebou, aby o příjem nepřišla. Když otěhotněla a na svět přišla její dcera, přístup zaměstnavatele se změnil. Naštěstí se jí podařilo získat novou práci a to brigádně, takže příjem nějaký již má. Do práce nastoupila na konci července, ale kromě několikaměsíčního výpadku mzdy má i horší pracovní podmínky. Přišla o nárok na dovolenou a za měsíc je schopna si vydělat polovinu toho co dříve. Nyní jsou to tři až čtyři tisíce korun, dříve to bylo šest až devět tisíc. Odkaz na celý článek je ZDE.

Radiožurnál: Samoživitelů ve finanční nouzi přibývá. Kvůli koronakrizi jich polovina žije s dluhy

Dva až tři pracovní úvazky je denní chleba mnoha rodičů samoživitelů, říká ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková. Bohužel díky koronavirové krizi roste počet rodičů samoživitelů, kteří se museli zadlužit. V měsíci květnu to byla třetina z nich a nyní na konci srpna je to již každý druhý. Z kraje krize byl hlavním problémem nedostatek financí na nákup potravin, nyní je situace ještě vážnější, protože už není ani na nájemné. Nedostatek financí mohou samoživitelé řešit třemi způsoby, říká Pavlousková: “ Svépomocí nebo se lze obrátit na stát a neziskové organizace.“ Více v rozhovoru ZDE.

Blesk.cz: Nevydělám na nájem, prosila jsem i o jídlo, říká Veronika. Polovinu samoživitelů poslala krize do dluhů

Matky samoživitelky mají těžké období. Průzkum Klubu svobodných matek ukázal, že polovina z nich je nyní zadlužená a třetina má příjem do 10 tisíc korun. Na vině je korona krize a fakt, že jedna pětina samoživitelů přišla o práci. Buď zaměstnavatel propouštěl nebo se museli starat o školou povinné děti. Maminka Veronika se sama stará o čtyřletou dceru a nezbývají jí prostředky na nájem ani na základní potraviny. Covid krize se dotkla každého. Ovšem největší ekonomický dopad má na nízkopříjmové rodiny, samoživitelé nevyjímaje. Mnoho z nich muselo zůstat doma s dětmi, často přišli o práci a rodinná kasa tak zůstala prázdná. Jedna polovina rodičů samoživitelů je zadlužená. Veronika zůstala na výchovu své holčičky sama již před Vánocemi. Našla si druhé zaměstnání, aby vše utáhla. Bohužel z důvodu krize přišla o obě práce a tak i peníze. Zatím má podanou žádost o příspěvek na bydlení, hmotná nouze ji však byla zamítnuta, protože tatínek dcery nebyl vyloučen z domácnosti, i přes fakt, že v nájemní smlouvě je uvedena jen Veronika s dcerkou. Odkaz na celý článek najdete ZDE.

CNN Prima News: Většina samoživitelů nedosáhla na příspěvek, důvod neznají. Polovina je zadlužená

Samoživitelé nemají finanční prostředky na zaplacení nájmu ani školních pomůcek pro své děti. Po skončení Covid krize v květnu se musela zadlužit třetina samoživitelů, nyní je to již každý druhý, vyplynulo z ankety Klubu svobodných matek. Martina Vokrouhlíková vypráví svůj příběh, kdy dříve měla možnost přivýdělku např. hlídáním či cvičením pejsků. Letos s ohledem na nemožnost cestování přišla i o tuto možnost výplaty. Mnoho živitelů se potýká s nedostatkem financí, protože jediným jejich příjmem je např. mateřská a alimenty a z toho musí uhradit nájem, hypotéku a uživit své děti, to je příklad právě Martiny. Dana Pavlousková z Klubu svobodných matek říká: „Vzrostla nám míra zadlužení. V květnu se ta zadluženost týkala jedné třetiny, zatímco nyní v srpnu je zadlužená jedna polovina samoživitelů, což považuji za alarmující.“ Ještě před šesti měsíci mělo částku do 10 tis. 16 % samoživitelů, nyní jich je podle ankety Klubu již 29 %.  Celá reportáž je zde.

iRozhlas: Samoživitelé bojují kvůli koronavirové krizi s nedostatkem financí. Pomoct mají sdílená místa

Počet zadlužených samoživitelů v Česku kvůli koronakrizi roste. Zatímco v květnu jich žila s dluhy asi třetina, v srpnu to je už polovina. Ukázala to anketa Klubu svobodných matek, které se v první polovině srpna zúčastnilo přes 1500 lidí. Problémem pro samoživitele jsou hlavně neočekávané výdaje. Kvůli koronakrizi ale mají problém zajistit i běžný chod domácnosti. O pomoc se proto musí obracet na stát nebo neziskové organizace. Ještě před koronakrizí příjmy samoživitelů i díky dobré ekonomické situaci rostly. Opatření proti šíření nákazy je ale srazila na úroveň před dvěma lety. „Výsledek průzkumu osobně vidím jako velký průšvih, protože tento stejný údaj, že třetina samoživitelů má příjmy do výše 10 tisíc korun, nám vyplynulo z průzkumu, který jsme dělali před dvěma lety,“ popisuje ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková. Zatímco před krizí měla čtvrtina respondentů měsíční příjem 20 až 30 tisíc korun, po krizi to je podle ankety už jenom 15 procent. Bez práce zůstala pětina z nich a pouze šesti procentům se podařilo najít si práci novou. Podle Pavlouskové by pomohly dvě věci. Tou první je systémová změna dávek sociální pomoci tak, aby byly dostupnější a jednodušší. Druhá změna se podle ní týká pracovního trhu: „A to je více pracovních příležitostí na zkrácené a flexibilní úvazky.“ Celý článek na iRozhlas.cz

Přejít nahoru