Klub svobodných matek z.s. je neziskovou organizací, která pomáhá všem rodičům samoživitelům z celé České republiky.

Naše pomoc je zaměřena jak na rodiče, tak na jejich děti. Rodičům se snažíme pomáhat bezplatnou právní poradnou, ucelenými informacemi pro nejrůznější životní situace, do kterých se rodič samoživitel může dostat. Součástí našich služeb je i bezplatná právní pomoc při vymáhání dlužného výživného rodičům samoživitelům.  Zprostředkováváme materiální pomoc, poskytujeme přímou finanční pomoc, a to v rámci jednotlivých programů, určených pro potřeby dětí.

Protože nepobíráme žádné státní dotace a vše je financováno z darů dárců a firem, funguje v rámci naší organizace i charitativní eshop, v rámci kterého zaměstnáváme maminky samoživitelky. Z každého prodaného výrobku je alokována částka 100 korun pro fondu pro děti. Smyslem naší iniciativy je pomoc samoživitelkám na základě solidarity v rámci naší skupiny.

Poznejte nás blíže

Dana Pavlousková

Zakladatelka a ředitelka
Ilona Budková

Výkonná ředitelka
Petra Krainová

Ředitelka komunikace

Jak šel čas

Rok 2020 začal zatím naší největší zkouškou díky opatření proti šíření koronaviru. Tisíce rodičů samoživitelů se náhle dostalo do neřešitelné situace. Na příspěvcích na nájem jsme rodičům rozdělili více než 750 tisíc korun. Zahájili jsme spolupráci s projektem Spojimese.cz pro materiální pomoc rodičům. Léto jsme odstartovali programem pro příspěvek na letní tábory a krajskou kampaní na displejích v autobusech “Mě ZOO stejně nebaví”.

V prvním pololetí jsme se plně soustředili na získání prostředků pro náš program na úhradu obědů dětem, který jsme před létem transformovali do programu, v rámci kterého Klub platil dětem letní tábory a školní tábory. Velkou radost nám udělaly výrazné úspěchy, jaké zaznamenaly kampaně ve spolupráci se společností Redken a opětovně i s firmou Bonami „Díky mami za prázdniny“, díky kterým se nám podařilo vypravit na letní tábory více než 60 dětí.

Jarní transformace na neziskovou organizaci přinesla informační web pro rodiče samoživitele s právní online poradnou a zahájení bezplatného vymáhání dlužného výživného. Květen přinesl první výrazný mediální ohlas v reportáži 168 hodin díky našemu průzkumu „Jak se žije samoživitelkám v ČR“. V letním virálním videu s 1 milionem zhlédnutí podpořilo 33 známých osobností samoživitelky. Spustili jsme eshop Klubu. Na podzim jsme platili dětem obědy ve školkách a školách a koncem roku Klub uspořádal první vánoční benefici v divadle La Fabrika a uspořádal ve spolupráci s Bonami první úspěšnou online kampaň „Díky mami za vánoce“, díky které 100 vybraných dětí dostalo vánoční dárky a 100 maminek příspěvek na štědrovečerní večeři.

Už dlouhou dobu nás trápil malý zájem společnosti o problémy rodičů samoživitelů a rozhodli jsme se pomoci. V listopadu 2017 jsem založili na Facebooku skupinu pro maminky samoživitelky. Naším hlavním cílem bylo vytvořit místo pro virtuální setkávání rodičů z neúplnými rodinami, které by fungovalo na principu solidarity „silnější maminka pomáhá slabší“. Zájem překonal naše očekávání, po pár týdnech fungování měla skupina přes 2 000 členů a začalo být jasné, že vzájemná výpomoc nebude stačit.

Co o nás říkají?

“Ze srdce bych vám za nás mě  a mé děti chtěla upřímně poděkovat za pomoc nám i ostatním maminkám. Jsem vám nesmírně vděčná.”

Anna děti Anička a Milánek

“Děkuji za to, že nabízíte právní pomoc. Být svobodná matka bez výživného není jednoduché a jen hrstka z nás by si mohla dovolit zaplatit právníka.”

Mirka

“Pomáháte maminkám na správném místě a ani si možná neuvědomujete, jak moc je to pro nás důležité.”

Kateřina

Jak hospodaříme